Az Európai Bizottság a Horizont 2020 nevű kutatási és innovációs keretprogramból 30 milliárd eurót szán a társadalmi kihívások terén alkalmazott új megoldásokra és az áttörést jelentő innovációra a 2018-2020-as időszakban – közölte Carlos Moedas, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős biztos Brüsszelben sajtótájékoztatón pénteken.

Az uniós biztos tájékoztatása szerint az európai tudományos fejlődést segítő Horizont 2020 keretprogramból elkülönített összeg többek között a migrációra, a biztonságra, az éghajlatváltozásra, a tiszta energiákra és a digitális gazdaságra összpontosít. Ezek mellett új megközelítést alkalmazva az áttörést jelentő piacteremtő innovációk előmozdítását fogja előtérbe helyezni.

pKépünk illusztráció – fotó: pixabay.com

Mint azt Carlos Moedas elmondta, az Európai Bizottság az Európai Innovációs Tanács létrehozására 2,7 milliárd eurót mozgósít, amellyel a jövő piacainak kialakítása érdekében a magas kockázattal járó, azonban magas megtérülést is ígérő innovációt támogatja.

Fókuszban mások mellett olyan prioritások állnak, mint az alacsony szén-dioxid-kibocsátás és alkalmazkodás az éghajlatváltozás hatásainak kutatása és kezelése, amelyre 3,3 milliárd euró jut. A körforgásos gazdaságra 1 milliárd euró, az európai ipar és szolgáltatások digitalizálására és átalakítására 1,7 milliárd euró, a biztonsági unió létrehozására 1 milliárd euró, a migráció kezelésére irányuló projektekre 200 millió euró.

A bizottság 2,2 milliárd eurót különít el a tiszta energiákat előmozdító projektekre, amelyek négy érintett témaköre a megújuló energiaforrások, energiahatékony épületek, elektromos közlekedés és energiatárolás. Emellett az elektromos akkumulátorok következő generációjának európai kifejlesztéséhez és gyártásához 200 millió euró összegű támogatást biztosít – közölte a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős biztos.

A Horizont 2020 az Európai Unió kutatási és innovációs keretprogramja, melynek hétéves (2014-2020) költségvetése 77 milliárd euró. Fennállása óta 2017. októberig a program mintegy 26,65 milliárd eurót mozgósítva több mint 15 ezer kedvezményezettnek nyújtott támogatást, ebből közel 3,79 milliárd euró került kis- és középvállalkozásokhoz.