Az Egyesült Királyság technológiai szektora 2021 első három hónapjában rekordszintű befektetést tapasztalt, mivel a potenciális érdekelt felek majdnem 6 milliárd fontot öntöttek a legígéretesebb brit startupokba - derül ki a Tech Nation legfrissebb éves jelentéséből.

Illusztráció - Fotó: Pexels

Mindez alig egy hónappal azután történt, hogy Rishi Sunak, az Egyesült Királyság kancellárja bevezette a "jövő alapot" - egy olyan intézkedést, amely lehetővé teszi az adófizetők számára, hogy további lépéseket tegyenek a potenciális technológiai vállalkozásokba történő befektetés érdekében, amely befektetések akár 375 millió fontot is elérhetik.

A kormányzati felügyelet szerint a gyorsan növekvő vállalatokba irányuló befektetések több mint kétszeresére növelték a negyedik negyedév adatait. A program már kimutatta létjogosultságát az unikornisaival*, mivel öt érintett vállalatot már több mint egymilliárd dollárra értékeltek. 

(*A legalább 1 milliárd dolláros értékelést elérő startupok neve. A kifejezést Aileen Lee befektető 2013-ban alkotta, utalva arra, milyen ritka, hogy egy startup eléri ezt a státuszt. Ekkor 39 cég használhatta magára az újdonsült kifejezést.)

A Tech Nation rámutat arra is, hogy 2020-ban a beruházások szintje megnőtt az előző évekhez képest - összességében nagyjából 12,5 milliárd font volt, amellyel a Brexit következményei ellenére is sikerült megelőznie rivális központját Németországban és Franciaországban - áll a Tech Nation éves jelentésében.

Ez a sikeres év ösztönözte a technológiai vállalatokba történő folyamatos befektetéseket, és ha a tendenciák folytatódnak, 2021 valószínűleg új rekordokat fog dönteni.

Az Egyesült Királyság a harmadik legnagyobb befektetési központ volt a globális színtéren, Kína és az Egyesült Államok mögött. A brit gyorsan növekedő vállalati szektort jelenleg nagyjából 585 milliárd dollárra becsülik, ami 2017 óta több mint kétszeresére nőtt.

Gerard Grech, a Tech Nation vezérigazgatója az FT-nek elmondta: "A globális válsággal szemben a technológiai szektor nemcsak túlélt, sok területen fellendült."

A jelentés azonban azt mutatja, hogy London továbbra is dobogós a befektetéseit tekintve, Cambridge, Bristol, Edinburgh és Oxford is szerepel a listán. Mind az öt város Európa 20 legmagasabb üzleti beruházási célpontja közé tartozik 2020-ig.

A jelentés azt is mutatja, hogy az Egyesült Királyságnak továbbra is komoly kihívásokkal kell szembenéznie, főként a Covid utáni helyreállítási programjai részeként. A jelentés a nemzetbiztonsággal kapcsolatos aggályokat is kiemeli: az egyesült királyságbeli vállalatok kockázati tőkenyereségének 63% -a az országon kívülről származik. A jelek a késői szakaszban lévő hazai befektetők potenciális hiányát jelzik.