Az Európai Unióban a szélenergia a negyedik legjelentősebb energiafajta, 2016-ban az Európai Unió áramtermelésének mintegy 10 százalékát fedezte szélenergia. Tavaly Dániában volt a legmagasabb az unión belül az áram-előállításon belül a szélenergia aránya – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett adataiból.

windDániában sok a tengeri telepítésű szélerőmű is – fotó: CGP Grey

Tavaly az EU-ban összesen termelt 3,1 millió gigawattóra áram mintegy 10 százalékát, 315 ezer gigawattórát szélerőművek állították elő. Ez a 2005-ös arány (2 százalék) ötszörösét jelenti. A tavalyi adatok alapján a hőerőművek (49 százalék), atomerőművek (26 százalék) és vízerőművek (12 százalék) után szélerőművek (10 százalék) biztosították a legnagyobb arányban az EU áramellátását.

Az EU tagállamai közül az előállított energián belül legnagyobb arányban Dániában (43 százalék), Litvániában (27 százalék), Írországban (21 százalék), Portugáliában (20 százalék), Spanyolországban (18 százalék), Németországban (15 százalék) és az Egyesült Királyságban (14 százalék) felelt szélenergia az áramtermeléséért.

Ugyanakkor az áramellátásban a szélenergia aránya nem érte el tavaly az 1 százalékot sem Máltán, Szlovéniában, Szlovákiában és Csehországban, szintén marginális, 2 százalék volt az aránya az áramtermelésen belül Lettországban és Magyarországon, míg a ráta 4 százalék körül alakult Franciaország, Luxemburg és Finnország esetében.

Az Európai Bizottság az energiaügyi, illetve a vállalkozásokat támogató igazgatóságainak támogatásával 2017. június 19-25. között rendezi meg a Fenntartható Energia Hét rendezvénysorozatot Brüsszelben és Európa-szerte.