Dél-Korea kitart amellett a terve mellett, hogy fokozatosan kiiktatja az ország energetikai rendszeréből az atomerőművekben termelt villamos áramot – közölte a hivatalába az idén májusban beiktatott államfő, Mun Dzse In.

„Miként azt a kormány korábban bejelentette, teljes egészében leállítjuk az új atomerőművek építésére irányuló terveket” – idézte a Reuters hírügynökség az elnöki hivatal közleményét.

A nyilatkozatot a múlt hét végén, két nappal az után tették közzé, hogy kiderült: egy felmérés eredménye szerint a megkérdezettek csaknem 60 százaléka azt szeretné, ha folytatnák két atomerőmű júniusban felfüggesztett építését. Az elnök – miközben hajthatatlanul kiállt a korábbi tervek mellett – a közvélemény tiszteletben tartására szólított fel, elemzők szerint azonban a két blokk felépítése visszalépést jelentene a kormányzati stratégiában.

koreaA dél-koreai Kori Atomerőmű – fotó: Ahn Young-joon / AP Photo

A felmérést egy, a kormány által felkért bizottság végezte el, amelynek elnöke, Kim Dzsi Hjung elmondta: a Sin Kori atomerőmű 5. és 6. blokkjának befejezését szorgalmazók elsősorban arra hivatkoznak, hogy az energiaellátásnak stabilnak kell lennie. A két, egyenként 1400 MW villamos teljesítményű, APR-1400 blokk befejezését eredetileg 2021 és 2022 márciusára tervezték, ám az állami tulajdonú üzemeltető, a Korea Hydro & Nuclear Power Co Ltd (KHNP) internetes honlapján már 2021 és 2022 decembere szerepel tervezett határidőként.

Miközben otthon leépítené az atomenergetikát, külföldön terjesztené az ilyen technológiát Dél-Korea, ahol összesen 24 blokk az ország villamosenergia-termelésének mintegy harmadát adja. A közelmúltban európai engedélyt kapott egy, az ázsiai államban kifejlesztett atomerőmű-típus, megnyitva számára az utat az itteni piac felé.

A Korea Electric Power Corp (KEPCO) állami többségű energetikai társaság leányvállalata, a KHNP nemrég jelentette be, hogy az EU-APR modelljelzéssel futó erőmű megfelelt az atomerőműveket üzemeltető európai vállalkozásokat és az új atomenergetikai létesítményekkel szemben támasztott nemzeti normákat és műszaki-gazdasági elvárásokat összefogó nemzetközi szervezet, a European Utility Requirements (EUR) követelményeinek. Így azt nemcsak Európába, hanem az ugyanezt követelményrendszert alkalmazó Dél-afrikai Köztársaságba és Egyiptomba is exportálni lehet.

Az EU-APR az APR-1400-as reaktornak az európai szabványoknak megfelelően módosított változata. A KHNP, a KEPCO, annak atomfűtőanyag-gyártó társasága és a Doosan gépipari konszern 2011 végén kérte a minősítő eljárást, amelyet két év alatt folytattak le. A vizsgálat során húsz kategóriában 4500 követelményt fogalmaztak meg, a dél-koreai fél pedig ennek nyomán 620 műszaki dokumentációt adott át és 800 kérdésre válaszolt.

Dél-Korea – a világ ötödik legnagyobb atomenergia-felhasználója – azóta igyekszik bővíteni e technológia exportját, hogy 2012-ben megbízást szerzett négy reaktorblokk megépítésére az Egyesült Arab Emírségekben. A KHNP a hírek szerint jelenleg nagy-britanniai és csehországi exportprojekt előkészítésén is dolgozik, és a jövőben aktívabban jelen kíván lenni az európai atomenergetikai piacon.