Nagyjából hetvenöt évvel ezelőtt, 1945. augusztus 20-án vette kezdetét egy olyan új ágazat története, amely lehetővé tette az atomenergia alkalmazását az energetikában, a gyógyászatban, a mezőgazdaságban az űrkutatásban csakúgy mint a tudományos kutatások terén.

r01Illusztráció – fotó: Eric Feferberg / AFP / Getty Images

Hetvenöt éve ezen a napon adták ki Moszkvában azt a rendeletet, amely alapján létrehozták a Szovjetunió Népbiztosok Tanácsának Első Főigazgatóságát az atomenergetikai projektek irányítása céljából. Ez a dátum jelenti az orosz atomenergetikai ágazat működésének kezdetét. Ez az ágazat mindmáig az orosz tudomány és innováció talpkövéül szolgál, illetve létesítményei biztonságos és tiszta energiával látják el Oroszország lakosságát.

Számos technológiát az orvosiagnosztikai berendezésektől a 4. generációs atomreaktorokig bezárólag a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern fejlesztett ki. Létrehozása óta az orosz atomenergetikai ágazatnak köszönhetően épült meg a világon 102 atomerőművi blokk, amelyek közül 78 a nyomott vizes VVER-technológiát képviseli.

Ma a Roszatom rendelkezik a legnagyobb atomerőművi megrendelésállománnyal a világon: a megvalósulás különböző stádiumában 12 országban 36 atomerőművi blokk van. Magyarországon, Finnországban, Fehéroroszországban, Indiában, Kínában, Törökországban, Bangladesben és más országokban épít atomerőműveket a Roszatom.

Magyarország és Szovjetunió, illetve Oroszország atomenergetikai együttműködése révén Pakson négy nyomott vizes VVER-440-es blokk működik, amelyek együttes teljesítménye jelenleg 2000 MW. A Paksi Atomerőmű stabilan biztosítja a Magyarországon megtermelt villamos energia több mint felét. A Paksi Atomerőmű két új VVER-1200-as blokkja 2400 MW összteljesítményt biztosítva járul majd hozzá Magyarország stabil energiaellátásához a XXI. század végéig.

A Roszatom vezető szerepet játszik a kutatóreaktorok fejlesztése terén is. Eddig 76 kutatóreaktort gyártott. Egyikük Magyarországon, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának csillebérci telephelyén üzemel. Oroszország a nemzetközi kísérleti fúziós reaktor, az ITER létrehozását célzó projekt egyik alapító országa. A technológia alapja az orosz fejlesztésű tokamak.

A Roszatomhoz 300 vállalat tartozik, amelyek alkalmazotti összlétszáma meghaladja a 250 ezret. Az orosz atomenergetikai ágazat a 75 éves évfordulót 75 napon át tartó programsorozattal ünnepli, amelynek keretében mintegy 100 rendezvény tartanak online, illetve offline, koncertek, fotókiállítások, szabadegyetemek színesítik a programot.