Az Amprion hálózati szolgáltató megbízására a Siemens két meddőteljesítmény-kompenzáló rendszert épített a fontos Kriftel elektromos hálózati csomópontnál: egy csillapító hálózattal összekapcsolt mechanikus kapcsolású kondenzátort (MSCDN) és egy teljesítményelektronikai statikus szinkronkompenzátort (STATCOM).

A vállalat technológiája segíthet a decentralizált hálózatok üzemeltetésében – kép: SIEMENS

A rendszerek folyamatosan működnek a 2018 decembere óta tartó próbaüzemben. Képesek igény szerint dinamikusan, gyorsan és rugalmasan növelni és csökkenteni a hálózati feszültséget, ahogy ez a hálózat stabil működéséhez szükséges a megújuló és elosztott energiaforrások ingadozó árambetáplálásának növekedése ellenére. Ugyanakkor a rendszer segít megelőzni az áramellátás kimaradásait a nagyobb erőművek esetleges leállásai miatt. A Frankfurt és Wiesbaden között elhelyezkedő Kriftel alállomás szabályozza az energia elosztását a frankfurti nagytérség és annak csaknem hatmillió lakosa számára.

Nagy teljesítményű IGBT-modulok

A Siemens szintén Kriftelben építette meg az első fejlett teljesítménymoduljait. Ezek az IGBT teljesítménytranzisztor-modulok az elődjeikhez képest nagyobb teljesítményt képesek leadni, ami azt jelenti, hogy az eddigiekhez képest kevesebb modulra van szükség az adott szabályozási tartományban.

A legnagyobb teljesítményű SVC PLUS rendszer Európában

„Elégedett vagyunk Európa eddigi legnagyobb teljesítményű SVC PLUS rendszerének sikeres próbaüzemével: ezt a rendszert kulcsrakész állapotban szállítottunk ügyfelünknek, az Amprionnak” – mondta Mirko Düsel, a Siemens Energy Management üzletága Energiaátviteli Megoldások üzleti egységének vezérigazgatója. „Az SVC PLUS technológiánkon alapuló statikus VAR kompenzációs rendszerek rendkívül fejlettek és ideális megoldást kínálnak a villózás (flicker) kompenzálásához, a szélerőművek integrálásához, vagy a vasúti villamosításhoz.” Az Amprion 2016 elején adta a megbízást.

99 százalék feletti rendelkezésre állás

Az SVC PLUS – egy fejlett STATCOM – alapját a több szintes frekvenciaváltó technológia adja. Más önvezérelt konverter topológiákkal ellentétben az SVC PLUS által előállított feszültség-hullámforma gyakorlatilag szinuszos a többszintes technológiának köszönhetően. Ez feleslegessé teszi a korábbi megoldásokban gyakran alkalmazott alacsony frekvenciás harmonikus szűrőket és jelentősen csökkenti a berendezés teljes helyigényét. A Siemens SVC PLUS rendszer átlagos rendelkezésre állása messze meghaladja a 99 százalékot. A Siemens a világ egyik vezető cége ezen a területen és több, mint 100 SVC PLUS rendszerre kapott megrendelést világszerte.

Előzmények

A váltakozó áramú villamosenergia átvitelhez meddőteljesítményre van szükség, amelyet jellemzően elsősorban nagy erőművek biztosítanak. Az energiaipar átalakulása miatt Németországban sok ilyen erőművet zártak be: erre az olyan hálózati szolgáltatók, mint az Amprion, meddőteljesítmény-kompenzáló rendszerek felállításával reagáltak. A meddőteljesítmény a nagy távolságú, nagy arányú energiaátvitel során a hálózati feszültség fenntartását támogatja. Az ilyen jelentős energiaátvitelekre akkor van szükség, amikor a Németország északi részén fejlesztett szélenergiára az iparosodott déli országrészben van szükség. A meddőteljesítmény felhasználásával a hálózati feszültség növelhető vagy csökkenthető, az elektromos áram pedig hatékonyan továbbítható.