Nyilvánosak a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a nem engedélyköteles kiserőművek adatait. Tavaly is folytatódott a már több éve tapasztalható trend, miszerint a háztartási méretű kiserőművek beépített kapacitása évről évre megduplázódik – olvasható a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal weboldalán.

napelemA növekedés hátterében az egyre több otthoni napelemes rendszerek áll – fotó: 1napelem.hu

A nagyarányú növekedés hátterében a napelemes rendszerek számának és beépített kapacitásának bővülése áll. Az 50 kW feletti mérettartományban is növekszik a nem engedélyköteles kiserőművek száma, és bár itt kiegyenlítettebb a felhasznált energiahordozók szerinti megoszlás, a növekedés motorjának ebben a kategóriában is a napelemek tekinthetők.

mekh1
Háztartási méretű naperőművek darabszáma méretkategóriánként (2015) – fotó: MEKH

A háztartási méretű naperőművek darabszáma és beépített teljesítőképessége az elmúlt években folyamatosan emelkedik. 2013-2015 időszakban az összteljesítőképesség évről évre megduplázódott, 2015. év végére elérte 127,57 MW-ot.

A darabszámot tekintve az előző évhez hasonlóan a legtöbb háztartási méretű kiserőmű az 5 kW alatti kategóriában található, tehát ebben a lakossági szegmensre leginkább jellemző kategóriában létesült a legtöbb háztartási méretű naperőmű.

mekh2Háztartási méretű kiserőművek beépített teljesítőképessége energiaforrások szerint (2008-2015) – fotó: MEKH

A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) olyan kisfeszültségű (1 kV-nál nem nagyobb feszültségű) hálózatra csatlakozó kiserőművek, amelyek csatlakozási teljesítménye egy csatlakozási ponton nem haladja meg az 50 kVA-t. Ez jó közelítéssel a legfeljebb 50 kW beépített teljesítőképességű kiserőműveket jelenti.

A nem engedélyköteles kiserőművek adatai ide kattintva érhetőek el.