Az ABB Ability Smart Sensor, a vállalat kompakt kialakítású, új érzékelője, amelyet villanymotorokhoz fejlesztett ki. A szenzorral az ABB novemberi sajtótájékoztatóján személyesen is találkozhattunk.

abb ability smart sensorA jövő gyárát a jelen digitalizációs folyamatai alakítják – fotó: ABB

Az ABB Ability Smart Sensor segítségével a felhasználók a kisfeszültségű villanymotorok állapotát okostelefonról vagy dedikált webportálról ellenőrizhetik. Az okostelefon-méretű érzékelő számos gyártó villanymotorjára felszerelhető. Telepítését követően biztosítja az üzemi és a teljesítményadatok mérését és továbbítását. 

A felhőbe továbbított adatok a feldolgozást követően hasznos információkkal szolgálnak a motor üzemképességéről és teljesítményéről. A megoldás az információkat könnyen érthető formában továbbítja a felhasználóhoz. A megoldásnak köszönhetően olyan előrejelző analitika valósul meg, amely az üzemidő növelése mellett képes csökkenteni az energiafogyasztást is. Az intelligens érzékelő-alapú állapot-monitorozó megoldás az ABB Ability platform része.

Állapotfigyelés az üzem teljes villanymotor flottájára
Mindezidáig elég költséges eljárás volt, hogy a KIF villanymotorokat és működésüket tartósan nyomon kövessük. Ennek eredményeképp a motorok tulajdonképp addig üzemelnek, amíg tönkre nem mennek. Az ABB új megoldása lehetővé teszi, hogy egy gyár, gyáregység akár összes működő villanymotorja távfelügyelet alá kerüljön.

A távdiagnosztika többek közt azt is lehetővé teszi, hogy a karbantartások előre tervezhetőek lesznek, így elősegíti a leállásokat és megtakarításokat eredményez. Azáltal, hogy nagy mennyiségű adatot gyűjt és továbbít feldolgozásra, lehetőséget ad a folyamatok és az energiafelhasználás optimalizálására is.

A motorra telepített okosérzékelők
Az ABB egy meghatározott termékskálájánál lehetséges lesz az új motor rendelésével egy időben opcióként az érzékelőt is választani. Az érzékelők azonban szakszervizekben a már használatban lévő motorokra is telepíthetőek. A motor hűtőbordáin kívülről elhelyezett érzékelő figyeli és összegyűjti a motorból érkező jeleket, amelyek továbbítása lehetséges az eszközbe épített Bluetooth® segítségével, illetve az interneten át a felhasználó mobileszközén, vagy az ABB Gateway szolgáltatásával egy biztonságos felhő alapú szerverre.

A szerver elemzi és kiértékeli az érkező adatokat, amelyet visszaküld közvetlenül a felhasználó mobileszközére vagy az erre dedikált webportálra.Az intuitív interfész, egy egyszerű „jelzőlámpás” kijelző nyújt gyors áttekintést a „bekötött” motorokról. Ha a rendszer beavatkozást igénylő problémát észlel, azonnal riasztást küld a felhasználó mobiltelefonjára. A webes portálon a felhasználó elérheti a trend adatokat csakúgy, mint az aktuális futási és terhelési információkat, elősegítve ezzel az optimális karbantartás tervezést.

  • Piros: Kritikus helyzet – meghibásodás közeleg, azonnali beavatkozásra van szükség.
  • Sárga: A motor futhat tovább, de folyamatos felügyelet szükséges és a következő lehetséges alkalommal szervizbeavatkozásra lesz szükség.
  • Zöld: A motor rendben – az üzemelés folytatódhat.

Az ABB új távdiagnosztika megoldása a 21. századba repíti a kisfeszültségű (KIF) villanymotorokat. Olyan teljesítmény jellemzőket figyel és szolgáltat azokról adatokat, amelyek segítségével csökkenthetjük a nem tervezett állásidőket, kibővíthetjük a motor élettartamát és növelhetjük a teljesítményét és termelékenységét.

A legfontosabb megfigyelt paraméterek
A következő kulcsparamétereket ellenőrizzük pontosan és rendszeresen.

Motorállapot paraméterek:

  • Forgórész tekercselése
  • Hőmérséklet • Egytengelyűség
  • Hűtés
  • Csapágyhőmérséklet
  • Rezgés

Üzemállapot jellemzők:

  • Energiafogyasztás
  • Túlterhelés
  • Üzemóra

Legnagyobb előnyök:

  • Megnövekedett üzembiztonság
  • Hosszabb motor élettartam
  • Javuló motorteljesítmény és termelékenység

Azáltal, hogy érdemi információt gyűjtünk a motor állapotáról és teljesítményéről, lehetővé tesszük az üzemeltetés számára, hogy előre tervezzék a javításokat az aktuális szükséglet alapján, ahelyett, hogy intervallumokra vagy üzemórákra hagyatkoznának. Ez a karbantartási költségek csökkenését jelenti hosszútávon, és segíti az üzemet, hogy csökkentsék vagy megszűntessék a nem tervezett állásidőket.

További lehetőségeket nyújt, hogy optimalizáljuk a motorok energiafogyasztását, azáltal, hogy összehasonlíthatjuk az egyes részegységek kiterheltségét a teljes gyárhoz viszonyítva.
Összességében az állapotfigyelés és a teljesítményadatok biztos alapot nyújthatnak, hogy csökkentsük a motorok teljes élettartamra vetített költségét a termelő egységekben azáltal, hogy egyúttal csökkentjük a működéssel kapcsolatos költségeket és a meghibásodások okozta következményes károkat.