A világ első olyan hibrid erőművének tesztelését kezdték meg Kínában, amelynél tengeri szélturbinával összekötött úszó napelemek termelik az áramot. A teszt sikerességétől függ, hogy tovább bővítik-e az erőművet.

A kínai állam tulajdonában lévő State Power Investment Corporation (SPIC) áramszolgáltató kezdte meg a tesztelését annak a hibrid erőműnek, amelynél egy tengeri szélturbinát úszó napelemekkel kötöttek össze, hogy ezzel két megújuló energiaforrást is egyaránt hasznosítani tudjanak.

A SPIC az öt legnagyobb áramszolgáltató egyike Kínában, és a világ legnagyobb napenergia-termelő vállalata is egyben. Kelet-Kínában, Haiyang város partjainál végzik a tesztprogramjukat, amelyben a norvégiai székhelyű Ocean Sun által szabadalmaztatott napelemes technológiát alkalmazzák.

A tengerre telepített két úszó napelem teljesítménye 0,5 MW. Ezek kapcsolódnak a SPIC tulajdonában álló szélturbinához, amit egy tengeralatti kábellel kapcsolnak össze a villamoshálózattal.

Abban az esetben, ha a teszt sikeresnek bizonyul, akkor egy 20 megawatt kapacitású hibrid erőmű építését szeretné megvalósítani a vállalat, amely akár már 2023-ban megkezdheti működését. A SPIC még júliusban megkötötte a megállapodást az Ocean Sunnal az általuk kifejlesztett technológia felhasználására vonatkozóan.

Børge Bjørneklett, a norvég cég alapítója akkor úgy nyilatkozott, mindkét fél tisztában van azzal, hogy a térségen átvonuló tájfunok veszélyt jelentenek, éppen ezért ennek tudatában fejlesztik tovább a technológiát.

A nap- és szélenergiát egyaránt hasznosító hibrid erőművek előnye, hogy a termelést egyenletesebbé teszik, hiszen a napenergia értelemszerűen napközben, míg a szélenergia termelése inkább délután és az esti órákban éri el maximumát.