Augusztus második felében történelmi árcsúcsok dőltek meg az európai villamosenergia-piacokon. A 2023-as német zsinórtermék ára megawattóránként 985 eurón tetőzött, a legmagasabb hazai órás árat megawattóránként 1040 euró felett rögzítették - jelentette be pénteken a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).

Illusztráció: Paul

Valamennyi közép-európai ország fogyasztása csökkent, a magyarországi bruttó fogyasztás összességében 2,6 százalékkal mérséklődött - derül ki a hivatal augusztusi villamosenergia-piaci riportjából.

A hónapban a maximális rendszerterhelés Magyarországon 5 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, miközben az aznapi átlaghőmérséklet több mint egy fokkal volt magasabb.

A belföldi termelés a paksi karbantartás következtében összességében 15 százalékkal volt alacsonyabb, mint a megelőző hónapban. Nőtt viszont a lignit alapú és a kombinált ciklusú földgázerőműves termelés. A naperőművi termelés az előző hónap szintjén alakult.

Az öt legnagyobb európai piacon (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország) összességében nem változott a fogyasztás az előző év augusztusához képest.

Az árak legmagasabbra Olaszországban és Franciaországban emelkedtek, amit a Balkán régió árai és a velük együtt mozgó hazai ár követett. Az árakat alapvetően a tovább emelkedő földgázárak határozták meg, amit tetézett a német és az osztrák szélerőművi termelés alacsony szintje.

A nukleáris termelés 31,7 százalékkal volt alacsonyabb az öt nagy országban együtt, mint tavaly augusztusban, elsősorban a francia erőművek karbantartása és a januárban leállított német erőművek miatt. Az aszály miatt a vízierőművi termelés is 34,2 százalékkal visszaesett. A kieső karbonmentes termelést a fosszilis termelés pótolta, súlya augusztusban elérte a 40 százalékot, ami 13 százalékponttal magasabb volt, mint tavaly. A megújuló arány 31 százalék volt, ez 3 százalékpontos csökkenésnek felel meg - ismertette a MEKH.