Az Örmény Atomerőmű még legalább 2027-ig működni fog – jelentette ki Szerzs Szarkszjan, a kaukázusi ország elnöke.

Szerzs Szarkszjan a minap a RIA Novosztyi hírügynökségnek adott interjúban reagált azokra a hírekre, amelyek szerint az Európai Unióval készülő együttműködési keretmegállapodás előírná a létesítmény bezárását. Ezeket a vitákat mesterségesen keltik, nincs az atomerőmű leállításáról szóló pont a dokumentum tervezetében, ez a téma „hallgatólagosan”, azaz a mecamori reaktorblokk üzemidejének figyelembevételével szerepel benne – hangoztatta az örmény államfő. Az örmény kormány 2014 márciusában úgy határozott, hogy meghosszabbítják a mecamori erőmű még működő, második reaktorblokkjának üzemidejét.

01A szóbanforgó atomerőmű – fotó: wikimedia.org

A költségeket 270 millió dolláros orosz állami exporthitelből és 30 millió dolláros támogatásból fedezik. A munkálatok már megkezdődtek a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern részvételével. Erősítik a biztonságot és korszerűsítéseket hajtank végre a létesítményben, amely mindenben megfelel a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség követelményeinek – jelentette ki Szargszjan, és hozzátette: „úgy gondoljuk, hogy a biztonságunk, mindenekelőtt az energetikai biztonságunk érdekében Örményországban mindig jelen lesz az atomenergetika”.

Korábban közzétették az örmény-EU megállapodás tervezetét, amelyben – mint azt a minap a világ számos pontján működő orosz hírportál, a Sputnik örményországi internetes oldala írta – szerepel a mecamori bezárás igénye, azzal a megjegyzéssel, hogy azt „Örményország energetikai biztonsága és stabil fejlődési feltételei érdekében új kapacitásokkal kell helyettesíteni.”

Vagram Petroszjan, az örmény elnök mellett működő, Biztonságos atomenergia tanácsa nevű szerv végrehajtó titkára ugyanakkor azt közölte, hogy ez a kitétel csak az 1989 februárjában leállított és azóta atomhulladékok pihentető medencéjeként használt mecamori első reaktorblokk végleges üzemen kívül helyezésére vonatkozik. Ami pedig az új atomerőmű építését illeti, arról csak két-három év múlva készülnek dönteni Jerevánban.

Ezt mondta Ajk Arutyunjan energetikai miniszterhelyettes, aki a közelmúltban kifejtette, hogy – mivel a már zajlik a mecamori üzemidő-hosszabbítás – van idejük meghatározni az új blokk „teljesítményét, költségeit és a finanszírozás forrásait.” Korábban a tárca vezetője, Asot Manukjan úgy nyilatkozott, hogy a kormányzat kisebb, 50 megawattos, modulrendszerű atomerőművek építésére hajlik. Ezek még a fejlesztés, a kipróbálás stádiumában vannak, de a várakozások szerint két éven belül megjelenik belőlük néhány.

02A múlt és a jelen – forrás: atomenergiainfo.hu

A miniszter fontos tényezőnek nevezte, hogy viszonylag alacsony költséggel és fokozatosan, modulonként létesíthetőek, ami gyakorlatilag kizár minden környezeti és földrengéskockázatot. „Biztos vagyok abban, hogy lesz új atomerőművünk. Az más kérdés, hogy milyen teljesítményű és technológiájú” – jelentette ki Manukjan.

A Jerevántól mintegy 30 kilométerre, délre fekvő Mecamor város mellett működő Örmény Atomerőmű első reaktorblokkját 1976-ban, a másodikat pedig 1980-ban adták át, majd az 1988. decemberi, szpitaki földrengés után, 1989-ben mindkettőt leállították, de hat évvel később – a már független Örményország energiaellátási problémái miatt – a második blokkot újraindították. A létesítmény üzemidejének tízéves meghosszabbításán a Roszatom az idén kezdte meg a munkát, amely várhatóan mintegy fél évig tart.