Az alternatív beszerzési lehetőségeknek és a magyarországi kőolaj biztonsági készletezési rendszernek köszönhetően zavartalan a hazai üzemanyagpiac ellátása az oroszországi kőolajszennyezés miatt leállított szállítás ellenére – mondta Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

Illusztráció – fotó: 24.hu

Az energiapolitikáért felelős innovációs miniszter, Palkovics László kedden a kőolaj biztonsági készlet részleges felszabadításáról döntött, ezzel 400 ezer tonna nyersolaj válik elérhetővé a Mol számára. Ez a mennyiség a biztonsági kőolajkészlet több mint 60 százaléka, de a teljes kőolaj és kőolajtermék biztonsági készlet kevesebb mint 30 százaléka – tette hozzá.

Az államtitkár felidézte, hogy április 19-én szerves klórvegyület-szennyeződést észleltek a Magyarország ellátását is döntően biztosító Barátság kőolajvezetékben. A Mol múlt pénteken döntött az átvétel leállításáról. Az alternatív ellátás biztosítása érdekében a Mol-csoport igyekszik fokozni az Adria-vezetéken keresztüli beszállításokat, de emellett a százhalombattai finomító ellátása érdekében szükségessé vált a biztonsági kőolajkészletek felszabadítása – mondta Kaderják Péter. Hozzátette, hogy a Molnak értékesített mennyiséget az év végéig visszapótolják. Az államtitkár ismertette: a szerves klórvegyületek magas koncentrációban már rövid távon is jelentős korróziót okoznak a finomítói technológiai rendszerekben. Arról egyelőre nincs információ, hogy a Barátság vezetéken szállított kőolaj szervesklorid-tartalma mikorra állhat vissza a szennyezés előtti szintre – közölte.

Kaderják Péter úgy fogalmazott: a helyzet komoly, de kezelhető. A kőolaj és kőolajtermék készletezés rendszerének fenntartása mellett az elmúlt években megtörténtek azok a fejlesztések, amelyek megteremtették a több lábon állás lehetőségét a hazai olajipar területén is – hangsúlyozta. Az államtitkár kiemelte, hogy az Adria kőolajvezeték alternatív csővezetékes összeköttetés Magyarország számára. A vezeték 20 millió tonna éves szállítási kapacitású, Magyarországra 14 millió tonna kőolaj eljuttatására alkalmas, ami megegyezik a százhalombattai és a pozsonyi finomítók együttes kapacitásával. Az Adria a Barátság-vezeték esetleges tartósabb kiesése esetén is teljes ellátási garanciát jelent Magyarországnak – jelezte.

Kaderják Péter kitért arra, hogy az ITM folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, szükség esetén további intézkedéseket is hoz. Kérdésre válaszolva az államtitkár közölte: a felszabadított biztonsági készlet másfél-két hónapra elegendő mennyiséget jelenthet a százhalombattai finomítónak.