Az Uráli Állami Bányászati Egyetem tudósai új rendszert dolgoztak ki a nukleáris reaktorok felfűtésére.

Az új technológiát elsőként a Belojarszki Atomerőmű – egyelőre csak a tervek szintjén létező – 5. számú, BN-1200-as gyorsneutronos blokkján alkalmaznák – adta hírül, az egyetem sajtószolgálatára hivatkozva, a TASZSZ hírügynökség. A közlemény szerint a fűtőrendszer – amelyet sikerrel kipróbáltak a belojarszki 4-es, BN-800-as blokkon – bármilyen BN típusú reaktornál használható. A szakemberek most fejezik be a szabványosítási eljáráshoz szükséges dokumentumcsomag összeállítását.

chAz új fejlesztés bármilyen BN típusú reaktornál használható – fotó: pvsm.ru

Az egyetemen 2012-ben vágtak bele a projektbe, amelynek az volt a célja, hogy a sokszorosára növeljék a BN-800-as reaktor felfűtésének hatékonyságát. Az elképzelésüket sikerrel mutatták be egy innovációs fejlesztések támogatását szolgáló pályázaton is. 2013 szeptemberében aztán megindult a felfűtésvezérlő rendszer kifejlesztése, egy hónap elteltével pedig már a BN-800 típusú gyorsneutronos blokknál folytatódott a munka – tájékoztattak az egyetemen.

A kutatók értékelése szerint a gyorsneutronos reaktoroknál az ilyen vezérlőrendszerekkel az a fő probléma, hogy a kialakításukat minden egyes esetben a nulláról kell kezdeni. Ez pedig nemcsak többlet időráfordítást, hanem többletköltségeket is jelent. A jelentés arra is emlékeztet, hogy a belojarszki atomerőmű igazgatójának, Ivan Szidorovnak a közlése szerint a BN-1200 típusú gyorsneutronos blokk építéséről az idei év végéig várható döntés.

A BN-1200 típusú új gyorsneutronos blokk már piacképes lehet, vagyis partnereinek is ajánlhat ilyet a Roszatom, hiszen megfelel majd a negyedik generációs blokkokkal szemben támasztott biztonsági követelményeknek – hangzott el Bécsben, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség tavaly október eleji, éves Általános Konferenciáján, ahol külön kerekasztal-beszélgetés foglalkozott a gyorsneutronos technológiával.

A BN-1200-asnál is használnak egy sor, az „elődök”, a BN-600-as és a BN-800-as kifejlesztésénél alkalmazott műszaki megoldást, ám jó néhány olyan újítást is tartalmaz majd a konstrukció, amely javítja a blokk műszaki-gazdaságossági mutatóit és emeli a biztonság szintjét. E technológia rendkívüli tudományos jelentősége abban rejlik, hogy elősegítheti a kiégett nukleáris üzemanyagok újrafeldolgozását, ezáltal pedig jelentősen csökkenthető a végleges elhelyezésre kerülő hulladékok mennyisége.