A jövő év első negyedévében üzembe áll várhatóan a Pannon Green Power (PGP) csoport által üzemeltetett, nemrég 1,7 milliárd forint finanszírozást elnyerő Tesla gyártmányú akkumulátoros villamosenergia-tároló rendszer Törökszentmiklóson - közölte a társaság az MTI érdeklődésére.

Illusztráció: Pexels

Az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures nemrég számolt be arról, hogy a PGP-nek egy olyan innováció kidolgozására nyújt finanszírozást, amely a megújuló energiák tárolását földgáz helyett akkumulátorok segítségével oldaná meg.

Az innovációt fejlesztő cég felhívta a figyelmet arra, hogy a telepítés pillanatától nem lehet az akkumulátor minden előnyét kihasználni, az eszköz használatát meg kell tanulnia a magyar hálózatnak és a villamosenergia-piacnak.

Arra a kérdésre, hogy a megújuló energiát használó ügyfelek mikor érezhetik a változást, a cég ismertette: a ma innovatívnak számító technológiák 2-5 éven belül számottevő piaci részesedésre tehetnek szert az energiarendszeren belül, aminek köszönhetően fokozatosan egyre olcsóbbá és megbízhatóbbá teszik a fogyasztók számára a zöldenergiát.

Az akkumulátoros energiatároló-rendszer kialakítása rendkívül összetett folyamat, ami ebben a projektben több mint egy évet vett igénybe - magyarázták. A vonatkozó jogszabályok és műszaki előírások nem voltak felkészülve egy ilyen eszköz fogadására, ezért különböző hivatalokkal és szervezetekkel egyeztettek rendszeresen a  hosszú távú üzleti és műszaki döntésekről - tették hozzá.

A megoldás piacra vitele után a terveik szerint hasonló méretű, további projekteket fognak kezdeményezni külső tőkebefektetők bevonásával azzal a céllal, hogy a szabályozó központ mérete és hatékonysága optimális legyen a magyar kiegyenlítőenergia-piacon.  

Az 1,7 milliárdos tőkebefektetés túlnyomó részét a virtuális erőmű 5 megawattos és 10 megawattos akkumulátorainak - négy Tesla Megapack akkumulátor - beszerzése, telepítése és hálózatra csatlakoztatása teszi ki. Ezt egy szlovéniai vezérlőegység és monitoringrendszer egészíti ki. A két komponens olyan virtuális erőművet alkot, amely több energiahálózati szereplőt köt össze egy egységbe, és optimalizálja a működésüket.

A megújuló energiák térnyerésével az energiaiparban egyre komolyabb fejtörést okoz az energiaforrások egyenetlen rendelkezésre állása. Az ingadozás kezelésére jelenleg földgázmotorokat használnak, ezeket akkor állítják üzembe, amikor a megújulókból remélt energia épp nem áll rendelkezésre.

A PGP csoport saját tőkéje 2021-ben 1,41 milliárd forint volt, szemben a 2020-as 2,32 milliárddal. A társaság 34 projekt fejlesztésen van túl, amelyeket nemzetközi és hazai befektetőknek értékesített.