Szaúd-Arábia már októberben megkezdheti az ország első két atomerőművének megépítését célzó tenderfolyamatot – jelentette, ágazati forrásokra hivatkozva, a Reuters hírügynökség.

A világ legnagyobb kőolajexportőre két, összesen legfeljebb 2800 MW villamos teljesítményű reaktorblokk létesítésére készül, amivel – a szomszédos Egyesült Arab Emírségek után – a második olyan arab állam lesz, amely az atom segítségével igyekszik diverzifikálni a 32 milliós lakosság áramellátását.

rSzaúd-Arábia fővárosa, Rijád – fotó: imgur.com

Bár a több milliárd dolláros, szaúdi tender kisebb lesz, mint az Indiában és a Dél-afrikai Köztársaságban várható megrendelések, az arab olajsejkség gazdagsága és az atomellenes szervezetek hiánya nagyon is stabil perspektívát kínál a nukleáris ágazat nagyágyúi számára – írja a beszámoló, amely szerint éles verseny várható a megbízásért.

Az atomprojektért felelős intézmény, az Abdalla királyról elnevezett nukleáris és megújuló energetikai központ (KACARE) honlapjáról kiderül, hogy Szaúd-Arábia 2032-ig összesen 17,6 GW atomerőművi kapacitás kiépítését tervezi, ami 17 átlagos atomerőművet jelent, vagyis az ország a világ egyik legnagyobb atomenergetikai megrendelőjévé válhat.

A hírek szerint Szaúd-Arábia októberben tender előtti tájékoztatást kér a potenciális szállítóktól, azaz az orosz, a dél-koreai, a francia, a japán és a kínai atomcégektől, amivel megkezdi a versenyeztetési folyamatot.

Az atomprogram érdekében a lehetséges partnerekkel már előzetes megbeszéléseket is folytattak, így például a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszernnel is, amelynek vezérigazgatója, Alekszej Lihacsov a múlt héten, Bécsben, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség közgyűlésén is egyeztetett Szaúd-Arábia képviselőivel.

A tendert várhatóan gyorsan ki fogják értékelni, legalábbis erre utalnak azok a hírek, amelyek szerint már jövőre megkezdenék az első szaúdi reaktorblokk építését.