Ugrásszerűen nőtt idén a kutatási, fejlesztési és innovációs alapból a hazai kutatóhelyeknek és vállalkozásoknak kifizetett támogatás. 2016-ban a korábbi évekhez képest jelentősen nagyobb, összesen 83 milliárd forint összegű támogatást kaptak a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alaphoz pályázó kutatóhelyek és vállalkozások.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kezelésében a kutatás-fejlesztés és az innováció állami támogatását biztosító pénzalapból történő kifizetések dinamikus növekedése elsősorban a 2015-16. évi versenypályázati portfólió felhívásaihoz kapcsolódik. 2017-ben a vállalatok innovációs tevékenységét és a felfedező kutatásokat ösztönző, folyamatosan megnyíló felhívások keretösszegének további növekedése várható.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) kezelésében a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból (NKFI Alap) 2016-ban történt 83 milliárd forintos kifizetés több mint kétszerese a 2014. évi kifizetésnek – 35 Mrd Ft –, amely 2015-től dinamikusan nő, és kétszeresen meghaladja az ezt megelőző öt év mindegyikének kifizetési számait. Az idei kifizetési adatok azt mutatják, hogy a támogatások jelentős része innovatív vállalkozásokhoz jutott. Ezek mellett felsőoktatási intézmények és kutatóhelyek részesültek kutatás-fejlesztési és innovációs célú támogatásban.
Felsőoktatási intézmények és kutatóhelyek részesültek a támogatásból – fotó: pixabay
A 2016 végéig az NKFI Alapból történt kifizetések többsége a 2015-16-ban megújított pályázati portfólió felhívásai alapján teljesült. A vállalkozások és kutatóhelyek részéről innovációra és kutatásfejlesztésre fordítható hazai források dinamikus bővüléséhez az is hozzájárult, hogy felgyorsultak az NKFI Alap korábbi felhívásainak kifizetései is.
A kifizetések és a felhívási keretösszegek adatainak összevetésekor figyelembe kell venni, hogy az adott évben meghirdetett programok keretösszegéből a kifizetések több év alatt is teljesülhetnek, ezért a 2016-ban teljesült kifizetések összege és a 2016-ban meghirdetett felhívások keretösszegei nem azonosak.
Az NKFI Alapot kezelő Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) az átfogó versenypályázati portfólióját úgy alakította ki, hogy az NKFI Alapból meghirdetett felhívások a felfedező kutatások mellett, a Közép-Magyarország régióban járuljanak hozzá az egyetemek és kutatóhelyek kutatási infrastruktúra fejlesztéseihez és a vállalkozások innovációs programjaihoz.
Ennek érdekében a felfedező kutatásokat ösztönző kutatási témapályázatok és posztdoktori programok mellett, 2016-ban a kevésbé fejlett régió számára uniós forrásból meghirdetett Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) felhívásainak célrendszerével összhangban, az NKFI Hivatal azok tükörpályázataként hirdette meg az NKFI Alap felhívásainak többségét a Közép-Magyarország régió pályázóinak támogatását célozva.
A 2016-ban meghirdetett felhívások legnagyobb keretösszeggel, két konstrukció keretében mintegy 36 milliárd forinttal a vállalatok és a kutatóhelyek együttműködésében megvalósuló programokat, valamint mintegy 21 milliárd forinttal a vállalatok önálló kutatásfejlesztési és innovációs tevékenységét támogatják.
A támogatások alakulása – forrás: NKFIH
2016-ban is folytatódott az NKFI Alapból felfedező kutatásra fordítható keretösszeg növekedése, mivel 2015-ös évhez képest 15%-kal megnövelt keretösszeg, 7 milliárd forint volt pályázható a kutatói kezdeményezésű témapályázatra és 1,8 milliárd forint a posztdoktori ösztöndíjakra.
A 2017-re a Kormány által már elfogadott programstratégia szerint az alapkutatási célú kutatási témapályázatok keretösszege 14 %-kal, 8 milliárd forintra nő. Az önálló vállalati innovációs programok megvalósítását célzó vissza nem térítendő forrás pedig 30 milliárd forint keretösszeggel lesz elérhető 2017-ben úgy, hogy emellett külön pályázat nyílik meg a hazai vállalkozások exportorientációjú K+F tevékenységének támogatására, 10 milliárd forint keretösszeggel.
További 10 milliárd forint a Nemzeti Kiválósági Programok támogatására, és 17 milliárd forint a Versenyképességi és Kiválósági Együttműködések támogatására szolgál majd, amely elsősorban a vállalati és az egyetemi-akadémiai együttműködésben végzett alkalmazott kutatásokat támogatja.