Az idén 9 milliárd rubelt – mintegy 45 milliárd forintot – fordítanak Oroszországban az úgynevezett Áttörés (Proriv) nukleáris fejlesztési program továbbvitelére, amiből 7 milliárdot a Roszatom állami atomenergetikai konszern különít el.

atomerőműAz oroszok bíznak az áttörésben – fotó: unsplash.com

A Roszatom fűtőanyaggyártó társaságához, a TVEL-hez tartozó Szibériai Vegyi Kombinát (SZHK) telephelyén, a nyugat-szibériai Szeverszkben 2011 óta zajló programnak az a célja, hogy még biztonságosabbá tegyék az atomenergetikát, megteremtsék a zárt nukleáris fűtőanyagciklust, vagyis azt a technológiát, amely lehetővé teszi a kiégett „hagyományos” fűtőelemek újrahasznosítását és ezzel a radioaktív hulladékok mennyiségének nagyarányú csökkentését.

Ennek érdekében a program keretében egy egész kísérleti atomenergetikai komplexum létrehozását tervezik. Várhatóan az idei év végén, a jövő év elején indul a BRESZT-OD-300 ólomhűtéses, gyorsneutronos reaktor kísérleti példányának építése – jelentette be nemrég Szergej Tocsilin, az SZHK első embere. Az új gyorsneutronos reaktor 2024-ben kezdheti meg az üzemelést.

Eddig 14 milliárd rubelt költöttek az Áttörés programra, amelynek keretében a reaktor mellett egy olyan egység is létesül, amelyben keverten urán- és plutóniumnitridet tartalmazó fűtőelemeket gyártanak, egy üzemben pedig a kiégett fűtőanyagok feldolgozása zajlana. Szakértők szerint a projekt eredményeinek gyakorlati megvalósításával tovább lehetne erősíteni Oroszország vezető szerepét az atomenergetikai világpiacon. Ezt hangoztatta nemrég Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója is.

Az orosz atomágazatnak nem pusztán meg kell őriznie vezető helyét a nemzetközi mezőnyben, hanem a lemaradó vetélytársakat még attól a reménytől is meg kell fosztania, hogy behozhatják a technológiai hátrányukat – mondta nemrég Lihacsov a cégcsoport Sztrana Roszatom (Roszatom-ország) című lapjának adott interjúban. Éppen ezért értésre adta, hogy e munkában nagy szerepet szánnak az Áttörésnek, bíznak ebben a programban.