Az Európai Bizottság jóváhagyta azt a támogatási forgatókönyvet, amely alapján a belga kormány csökkenteni kívánja két atomerőmű-üzemeltető társaság pénzügyi kockázatait.
Belgiumban 7, összesen 5913 MW teljesítményű atomerőmű üzemel – fotó: belgique.edf.com
A még 2014-ben és 2015-ben velük kötött egyezség lényege az, hogy az Engie-Electrabel és az EDF Belgium energetikai vállalatok bizonyos garanciákat kapnak annak fejében, hogy 1,3 milliárd eurót fektetnek be három elöregedőben lévő, belgiumi nukleáris erőműbe, a Tihange 1-be, Doel 1-be és a Doel 2-be. A cél az, hogy ezek a létesítmények további 10 évig működjenek. Viszont, ha a kormány mégis előbb bezárja őket, vagy növeli az atomerőművekre kivetett adó mértékét, esetleg megváltoztatja a megállapodások más gazdasági paramétereit, akkor a két üzemeltető társaság kártérítésre számíthat a belga államtól.
A brüsszeli kormány arra hivatkozik, hogy a nukleáris energetika hosszú távú elkötelezettséget, valamint garanciákat igényel, és a jelek szerint a brüsszeli bizottság is elfogadta ezt az érvelést. Állásfoglalása szerint ugyanis a két társaság a megállapodás révén némi gazdasági előnyhöz jut ugyan, de Belgium olyan intézkedéseket ismertetett, amelyek elkerülhetővé teszik az ország energiapiacának túlzott torzulását.
Mint a Reuters beszámolójából kiderül, az ágazat legnagyobb szereplője, az Engie-Electrabel például vállalta, hogy minden évben a három érintett reaktorblokkban termelt energia rá eső részének megfelelő mennyiségű áramot értékesít a szabályozott piacon, ami a bizottság szerint javítja a gazdasági versenyhelyzetet. Marie Christine Marghem belga energiaügyi miniszter üdvözölte a döntést, mondván: bebizonyosodott, hogy a belga kormány semmilyen „ajándékot” sem adott az Engie-Electrabelnek.
Az egyenként 433 MW teljesítményű nyomottvizes PWR reaktorral működő Doel 1 és Doel 2 az Engie-Electrabel tulajdona, a 962 MW teljesítményű Tihange 1-et pedig az EDF Belgiummal közösen birtokolja a cég. 1974-ben, illetve és 1975-ben adták át a reaktorokat, és a belga kormány 2012-ben bejelentette, hogy 2015-ben leállítják őket. Végül ezt a döntést módosította a két céggel kötött megállapodás. Belgiumban 7, összesen 5913 MW teljesítményű atomerőmű üzemel. 2016-ban ezek az atomerőművek biztosították Belgium villamosenergia-termelésének közel 52 százalékát.