A Barakah néven ismert létesítmény az első nukleáris erőmű lesz az arab olajmonarchiában, és egyben ez a legnagyobb jelenleg folyamatban lévő ilyen beruházás a világon. Összesen négy reaktor épül, amelyek kivitelezésére 2009-ben a KEPCO dél-koreai atomenergetikai társaság nyert el megbízást.
A Barakah Atomerőmű az Emirátusok első atomerőműve – fotó: iaea.org
A 2012-ben megkezdett munkálatok a menetrend szerint zajlanak. Mint azt hivatalosan közölték, az építkezés általános készültségi szintje 79, ezen belül az első blokké 95 százalékos. Az idei évre tervezett indulást mégis elhalasztották, méghozzá várhatóan 2018-ra. Az ország atomenergetikai társasága, az ENEC ezt azzal indokolta, hogy teljesíteni kell a magas szintű biztonsági követelményeket.
A Reuters hírügynökség az erőmű üzemeltetésére az ENEC és a KEPCO által létrehozott vegyesvállalathoz, a Nawahhoz közeli forrásból úgy értesült, hogy a társaság egyelőre a működési engedélyért küzd. Merthogy, amikor megállapodtak a KEPCO-val, a Barakah Atomerőműbe szánt APR-1400 reaktortípus még csak papíron létezett. Az első példányát az eredeti tervek szerint 2013-ban kellett volna üzembe helyezni Dél-Koreában, a Shin Kori atomerőműben. Vagyis jóval korábban, mint az Emirátusokban megkezdte volna a működést, így lett volna idő a vele kapcsolatos tapasztalatok összegyűjtésére.
Az a beruházás azonban biztonsági botrányok miatt három évet csúszott, és csak 2016 decemberében fejezték be – írja a Reuters, amely úgy tudja, hogy az arab ország atomfelügyelete ezért vár ki, „függetlenül az építkezés menetétől”, a működési engedély kiadásával. Pedig már a fűtőelemek is megérkeztek az Emirátusokba, a KEPCO-nak pedig jelentős többletköltséget okoz a döntés, hiszen az olajmonarchiában dolgozó, mintegy 21 ezer fős csapatának tovább kell ottmaradnia.