Még az idén nyáron elkezdődhetnek, és mintegy két évig tarthatnak az építési-szerelési munkálatok Törökországban, az orosz közreműködéssel megvalósuló akkuyui atomerőmű elsődleges létesítményein, vagyis azokon, amelyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy megindulhasson a reaktorblokkok építése. Ez derül ki a beruházást végrehajtó orosz állami atomenergetikai konszern, a Roszatom közbeszerzési hirdetményeit megjelentető internetes honlap anyagaiból.
Az erőmű látványterve – kép: ejatlas.org
A RIA Novosztyi hírügynökség által ismertetett adatok szerint az akkuyui beruházásért felelős projekttársaság egy sor megrendelésre készül. A beruházás első ütemének építési területén júliusig kell beszerezni az engedélyeket, és megkezdeni a tereprendezést, a töltések, rézsűk építését, valamint az 1. és 2. számú reaktorblokk munkagödreinek kialakítását, aminek 2019 januárjára kell befejeződnie. A második lépésben augusztusig kell engedélyeztetni, szeptemberben pedig megindítani a tengervízlepárló létesítésével kapcsolatos földmunkákat, valamint az ideiglenes építmények felhúzását. Ez az építési fázis 2019 áprilisáig tart.
2018 végéig kell viszont lezárulniuk azoknak az idén decemberben kezdődő munkálatoknak, amelyek során megépítik a vízelvezető csatornákat és elvégzik a tereprendezést a nagyon alacsony radioaktivitású hulladékok majdani tárolójának a helyén. A dél-törökországi Mersin tartományba, a Földközi-tenger partvidékére tervezett, orosz technológiájú, akkuyui atomerőmű építéséről Moszkva és Ankara 2010-ben írt alá kormányközi megállapodást.
Ez lesz az első olyan atomerőmű a világon, amely build-own-operate (BOO), azaz építsd-birtokold-üzemeltesd elv alapján működik majd. Vagyis a Roszatom beruházásában épül, és a kész reaktorok tulajdonosa, egyben üzemeltetője is a jórészt az orosz atomóriás leányvállalatai által alkotott projekttársaság, az Akkuyu Nuclear lesz. A beruházás értékét 20 milliárd dollárra becsülik.