Egyenként mintegy félmilliárd forint hazai támogatást nyert a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból három közép-magyarországi inkubátor-projekt. Az NKFI Hivatal „Innovációs ökoszisztéma” (ÖKO_16) pályázati programja a startup vállalkozások alapítását, mentorálását és képzését ösztönző környezet megerősítését célozta meg.
Még mindig kevés itthon a startup – fotó: Shutterstock
Az ÖKO_16 felhívás három budapesti nyertesével országszerte teljes lett az induló vállalkozások létrehozását, megerősítését és fejlesztését ösztönző versenypályázati rendszer, és a központi régióban is megerősödő közösségi és képzési bázisok tehetik lehetővé az ígéretes innovatív ötletek felkutatását és fejlesztését.
Az ÖKO_16 felhívásra kilenc projekt-javaslat érkezett be, összesen több, mint 6 milliárd forint összegű támogatási kérelemmel. A többszintű szakértői értékelői rendszerben a benyújtott pályázatok mindegyikét először két értékelő pontozta az ellenőrizhető értékelési szempontok alapján – ezek közé tartozik például bevonni tervezett tőke mértéke, vagy a projektre fordított munkaidő mennyisége –, a szakmailag mérlegelendő szempontokat – mint amilyen az üzleti terv, a helyi startup ökoszisztéma építésére, fejlesztésére vonatkozó terv – pályázatonként további hét szakértő értékelte, majd bejutott pályázókat személyesen, szóbeli prezentáció keretében is meghallgatott egy testület, amely Szakértői Csoportként javaslatot tett a döntésre.
A további értékelési szempontok között volt a pályázó inkubátor-menedzsment addigi, startupokban lévő tőkebefektetései, az induló vállalkozások fejlesztésében, irányításában szerzett tapasztalata, a világos üzleti stratégia, az átlátható és fenntartható finanszírozás, és természetesen a tervezett inkubátor üzleti modelljének, szolgáltatásainak várható piaci sikere.
A komplex szakértői és testületi értékelés során a Baconsult Kft inkubációs programja, a Design Terminál Konzorcium pályázata, valamint az Intellitext Hardver & IoT Akcelerátor Kft. programja bizonyult a legígéretesebbnek, így ők hozhatnak létre Budapesten és környékén inkubátorokat egyenként mintegy félmilliárd forintos támogatással. További információkat a támogatott projektekről ide kattinva lehet megtudni.
Az elbírálás folyamata – kép: NKFIH
Az ÖKO_16 felhívást kifejezetten közép-magyarországi műhelyek létrehozására írta ki az NKFI Hivatal, a hazai startup-ökoszisztéma fejlesztését ösztönző uniós versenypályázati portfóliót kiegészítve. A most lezárult pályázat a induló innovatív vállalkozásoknak országszerte lendületet adó „Innovációs ökoszisztéma” (GINOP-2.1.5-15) felhívás tükörpályázata, amely 2015 decemberében nyílt meg 5 milliárd forintos keretösszeggel és amelyből nyolc magyarországi inkubátor létrehozása finanszírozható, de ezek az innovatív műhelyek csak a konvergencia-régiókban – többek között Győrben, Szegeden, Debrecenben, Miskolcon, Pécsett – működhetnek.