Kínai cégek építhetik fel Argentína negyedik és ötödik atomerőművét, bennük egy Candu nyomott nehézvizes, illetve egy Hualong-1 típusú, nyomottvizes blokkal. A két ország államfői találkozójának keretében az erről szóló szerződéseket nemrég írták alá Pekingben.
Argentína negyedik és ötödik atomerőművéről szólnak a tárgyalások – fotó: breakbulk.com
A két atomerőmű építéséről még 2015 novemberében született argentin-kínai megállapodás. Az egyiket a latin-amerikai állam jelenleg működő három blokkjából kettőnek is otthont adó, atuchai nukleáris telephelyen, a másikat pedig egy egyelőre meg nem nevezett helyen húzzák fel. Korábbi közlések szerint a költségek mintegy 15 milliárd dollárt tesznek ki, és ennek 85 százalékát kínai forrásokból fedezik – írja beszámolójában az atomenergetika híreivel foglalkozó, angol nyelvű internetes honlap, a World Nuclear News (WNN). Más hírek 12,5 milliárd dolláros kiadásokról és 28 éves futamidejű, kedvezményes, évi 4,5 százalékos kínai hitelről szóltak.
A mostani szerződéseket az argentin nucleoeléctrica (NASA) cég és a kínai CNNC (China National Nuclear Corporation), valamint ez utóbbi egyik leányvállalata, a CZEC (China Zhongyuan Engineering Corporation) kötötte.
A dokumentumok értelmében a NASA és a CNNC az első (a Candu típusú) atomerőmű építését jövőre, a másodikét pedig 2020-ban kezdi meg. Argentínával Oroszország is előrehaladott atomenergetikai együttműködési egyeztetéseket folytat. A latin-amerikai állam 6. atomerőművi blokkja akár orosz technológiájú is lehet, legalábbis ilyen szándékot rögzítő memorandumot írtak alá 2015 áprilisában, Christina Kirchner akkori argentin elnök moszkvai látogatásán.
Az orosz javaslat értelmében ez 1200 megawattos, VVER típusú blokk lehetne. Arról is megállapodás született, hogy a Roszatom üzemanyaggyártó cégcsoportja, a TVEL alacsony dúsítású fűtőanyagot és hozzá tartozó részegységeket szállít Argentína nukleáris blokkjaiba. 2014 júliusában kormányközi dokumentumban vázolták fel a békés atom-együttműködés lehetőségeit, 2013 óta pedig molibdén-99 orvosi izotópot is szállít Oroszország Argentínába.