Nemzetközi piaci lehetőségeinek felmérése nyomán határozná meg a Roszatom, hogy mely irányban haladjon tovább a kis teljesítményű atomreaktorok, valamint a nukleáris kutató- és technológiai központok üzletágának fejlesztésében.
Egyre nő a kereslet a kis teljesítményű atomerőművek iránt – fotó: Kirill Kallinikov / Sputnik
Ez derül ki a RIA Novosztyi hírügynökség beszámolójából, amely szerint az orosz atomóriás ajánlatcsomagjainak külföldi népszerűsítésével foglalkozó leányvállalat, a Rusatom Overseas ilyen konzultációs szolgáltatásokra vár ajánlatokat.
A Roszatom közbeszerzési oldalán megjelent hirdetmény szerint a piaci követelmények és a versenykihívások komplex elemzését, a műszaki képességek jelenlegi állapotának áttekintését, a célparaméterek és az optimális üzletfejlesztési irány meghatározását várják a leendő partnertől. A nyertes pályázónak egyebek közt a kis teljesítményű atomerőművekre és a nukleáris központokra várható keresletet kell elemeznie a 2018 és 2020 közötti, valamint a 2030-ig tartó időszakra – írja részletes jelentésében a RIA Novosztyi.
A hirdetmény az általános atompiaci tendenciákat tükrözi: egyre nő a kereslet a kis teljesítményű atomerőművek iránt, amelyekből a 2020-as évek kezdetéig az északi sarkvidéki területek meghódítása során alkalmazható prototípust készül kifejleszteni a Roszatom. Hiszen az ilyen létesítmények képesek például távoli, elszigetelt területek, települések energiaellátására. De lehet különböző, nagy energiaigényű ipari létesítmények, fúrótornyok, bányák vagy akár kohászati üzemek működtetésére is használni őket.
Az energiatermelés mellett másodlagos célokra, például fűtésre, hidrogén előállítására vagy tengervíz lepárlására is bevethetőek a kis teljesítményű blokkok.
A nukleáris kutatóközpontok létesítésének fő jelentősége abban áll, hogy az ilyen intézmények az egyik első lépést jelentik az „atomújonc” országok számára a nukleáris technológia elsajátítása felé. Az orosz atomkonszern most Bolíviában készül nukleáris központ létesítésére, de vannak hasonló tervek Vietnamban és Zambiában is, míg Belarusszal, a Dél-afrikai Köztársasággal, Nigériával és Ghánával tárgyalások folynak.