Törökország még az idén kiad minden engedélyt az Akkuyuba tervezett atomerőmű-beruházáshoz – jelentette ki Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter, miután török kollégájával, Berat Albayrakkal tárgyalt. „Azt hiszem, hogy 2018-ban megkezdődhet az építkezés” – tette hozzá az orosz tárcavezető.

A török államfő is abban bízik, hogy a munkálatok hamarosan megindulnak. Recep Tayyip Erdogan Isztambulban, az olajipari világkongresszuson azt emelte ki, hogy azok az atomerőművek, amelyeket orosz technológia alapján Akkuyuban és japán tervek alapján Sinopban készülnek felépíteni, Törökország áramellátásnak a tizedét adják majd. „Ami a technológiát és az infrastruktúrát illeti, orosz partnereinknek és saját befektetéseinknek köszönhetően igyekszünk mindent megvalósítani” – idézte a török elnök szavait a RIA Novosztyi orosz hírügynökség.

akkuyuAz építendő atomerőmű tervrajza – kép: sigmalive.com

Közben már zajlanak annak a hosszú távú szerződésnek az előkészületei, amely alapján a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern nukleáris üzemanyagokat gyártó cégcsoportja, a TVEL az akkuyui erőműnek is fűtőelemeket szállít majd. Az orosz atomóriás közbeszerzési hirdetményeit közlő internetes honlap szerint a Roszatom külföldi ajánlatait kezelő leányvállalat, a Rusatom Overseas is részt vesz a feltételek kidolgozásában és a szerződésről az Akkuyu Nuclear (Akkuyu Nukleer) projekttársasággal kezdődő tárgyalásokon.

A dél-törökországi Mersin tartományba, a Földközi-tenger partvidékére tervezett orosz technológiájú, akkuyui atomerőmű építéséről Moszkva és Ankara 2010-ben írt alá kormányközi megállapodást.

A létesítmény lesz az első olyan atomerőmű a világon, amely build-own-operate (BOO), azaz építsd-birtokold-üzemeltesd elv alapján működik majd.
Vagyis a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern beruházásában épül, és a kész reaktorok tulajdonosa, egyben üzemeltetője is a csaknem teljes egészében az orosz atomóriás leányvállalatai által alkotott Akkuyu Nuclear társaság lesz. A beruházásba egy török konzorcium is be kíván szállni.

A 2017 júniusban Moszkvában tartott Atomexpo 2017 fórumon egy három török társaságból, a Cengiz Holdingból, a Kolin Insaatból és a Kalyon Insaatból álló cégszövetség írt alá megállapodást erről az Akkuyu Nuclearral. A dokumentum azokat a feltételeket tartalmazza, amelyek mellett a török befektetők 49 százalékos tulajdonrészt vásárolnak a projektcégben. A 20 milliárd dollár értékűre becsült beruházás négy, egyenként 1200 MW villamos teljesítményű, VVER típusú blokkot foglal magában.