Az ipart meghatározó feldolgozóipar termelése 3,9 százalékkal nőtt júniusban a tavalyi azonos hónaphoz képest. Az ipari export 4,6 százalékkal, míg a belföldi értékesítés 2,6 százalékkal emelkedett – mondta Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára pénteken az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira reagálva.
A Knorr-Bremse kecskeméti gyára – fotó: Ujvári Sándor / MTI
A KSH legfrissebb közlése szerint júniusban az ipari termelés 4,0 százalékkal, az első fél évben 5,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 6,5 százalékkal emelkedett.
Az államtitkár szerint a júniusi adatok érdekes képet mutatnak. A járműgyártás szokatlanul hosszú idő után megint negatív számot hozott. Elsősorban a végtermék kibocsátóknál – mint fogalmazott – a komplett kocsi kibocsátóknál történt visszaesés, az alkatrészgyártás kis mértékben növekedett. Hozzátette, kiemelkedő teljesítményt nyújtott a gépipar, az elektronikai ipar és a járműiparhoz kapcsolódó gumiipar.
Ezen kívül pozitívnak és előremutatónak ítélte a gyógyszeripart, amely 13 százalékhoz közeli mértékben növelte a teljesítményét. Kitért arra is, hogy a termelés folyamatos emelkedése elsősorban a külpiaci igények növekedésének és a beindult beruházásoknak tudható be. Hozzátette, hogy becslések szerint 2020-ra majdnem 700 ezer személygépkocsit gyártanak majd Magyarországon.
Lepsényi István megjegyezte, hogy a konvergenciaterv szerint 5 százalék feletti lesz az ipar növekedése ebben az évben. Az ipar továbbra is élénkülni fog, amire hatással lesz az építőipar dinamikus növekedése. A KSH pénteken kiadott jelentését kommentálva a Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye megállapította: a növekedés főként a gépgyártás kétszámjegyű bővülésének, az elektronikai ipar, valamint a fémipar erősödő teljesítményének köszönhető. 2010 óta több mint 35 százalékkal, 2014 elejétől 18,5 százalékkal nőtt az ipar teljesítménye, ezzel a régiós országok között a korábbi harmadik helyről az elsőre lépett előre Magyarország.
A feldolgozóipari alágak 2010-es évtől számított teljesítményét tekintve a legsikeresebb alág a járműipar, amely megkétszerezte termelését. A textiliparhoz és a gépgyártáshoz hasonlóan, az egyéb feldolgozóipari alág több mint 50 százalékos bővülést ért el a 2010-es bázishoz képest. Az év hátralevő részében a beérkező adatok, valamint a hazai és nemzetközi bizalmi indikátorok alapján az NGM az ipari termelés további bővülésére számít, amit a beruházások növekedése is segíthet.