Az atomenergia és a megújuló energiahordozók egymást kiegészítő felhasználása teheti biztonságossá, olcsóvá és környezetkímélővé Magyarország villamosenergia-ellátását - hangsúlyozta Aszódi Attila, a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkár szerdán, a Vas megyei Bükön rendezett energetikai vándorgyűlésen.
Szavai szerint az atomenergia a Magyarország villamosenergia-szükségletének 40 százalékát képes fedezni az évszázad végéig, 60 százalékát azonban más forrásokból, egyebek között megújuló energiahordozók felhasználásával kell majd biztosítani. Rámutatott: a paksi atomerőmű jelenlegi blokkjai a 2030-as években leállnak, így, "ha most nem lépnénk, a jelenlegi hazai kapacitást sem tudnánk fenntartani, és a villamos energia iránti egyre növekvő igényeket sem tudnánk kiszolgálni".
Az atomenergia és a megújulók nem zárják ki egymást – fotó: Sakis Mitrolidis / AFP Photo
Emlékeztetett arra, hogy a következő 15 évben Európa-szerte le fognak állni azok a fosszilis bázisú erőművek, amelyek a villamos energia jelentős részét előállítják. A folyamat a villamosenergia-termelőkapacitás 25 százalékát fogja érinteni, ennek pótlásáról gondoskodni kell. Az államtitkár elmondta, hogy a világon harminc olyan ország van – közöttük Magyarország –, amely értő használója az atomenergiának. Ezt a kompetenciát, tudást szavai szerint nem szabad elveszíteni.
Aszódi Attila álláspontja szerint a megújuló energiákban, például a napenergiában komoly lehetőségek vannak, de atomenergia nélkül szerinte nem képzelhető el a magyar villamosenergia-ellátás, ezért Paks2 megépítésére szükség van. Felidézte, hogy a hatályos energiapolitikai célkitűzés szerint 2030-re körülbelül 16 százalékot érhet el a villamosenergia-felhasználáson belül a megújuló energiahordozók részaránya, de ennél akár magasabb arány is elképzelhető. Emellett jelentős szerepe marad az energiaellátásban a legkörnyezetkímélőbb fosszilis energiahordozónak, a földgáznak is – jelezte.
Aszódi Attila előadásában tájékoztatott arról, hogy Paks2 megépítéséhez már sikerült megszerezni a környezetvédelmi engedélyt és a telephelyengedélyt, ezek jogerősek, valamint megérkezett az összes uniós jóváhagyás is. Tájékoztatása szerint a jövő nyárra készül el a nukleáris létesítési engedélykérelem, amelyről az Országos Atomenergia Hivatal fog dönteni. Szavai szerint a munkálatok a paksi telephelyen már a jövő év elején megkezdődhetnek, ennek során a blokkok megépítéséhez elengedhetetlenül szükséges kiszolgáló létesítmények, felvonulási épületek megépítése indulhat meg.
A Vas megyei Bükön szerdán kezdődött vándorgyűlés fő témája az energia-fenntarthatóság és az innováció. A három napos rendezvényen 700 szakember, köztük az energetikai cégek vezetői vesznek részt. A vándorgyűlés helyszínén szerdán kiállítás nyílt meg 40 kiállító részvételével, főleg elektronikai termékeket, speciális berendezéseket előállító cégek rendeztek be standokat.