Két hónap alatt összesen mintegy 2 milliárd forintot takarítottak meg a családok, illetve a kis- és középvállalkozások azzal, hogy július 1-jétől díjmentessé váltak a gáz, a villany, az ivóvíz és a csatornabekötések – közölte Bartal Tamás, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.
Felidézte, hogy a kormány átfogó programot indított, amelynek első lépéseként díjmentessé tették a közműcsatlakozásokat, szeptember 1-jétől pedig már nem csak az elosztó társaságok, hanem vállalkozók széles köre végezheti a csatlakozások kiépítését. A helyettes államtitkár kiemelte, a villanyszerelők és vízszerelők nyilvántartása a vártnál hamarabb tudott elindulni. Felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra is várják a vállalkozók jelentkezését. A naponta frissülő névjegyzékben a fogyasztók már kereshetnek szakembereket – jelezte.
A "Könnyű közmű" program fő célkitűzése, hogy a közműcsatlakozások gyorsabbak, olcsóbbak, egyszerűbbek legyenek és a szolgáltatás színvonala emelkedjen – hangsúlyozta Bartal Tamás. Úgy fogalmazott: a kormány ki akarja szabadítani az otthont építő vagy felújító családokat a bürokrácia, a lehetetlen határidők és a magas költségek fogságából. Hozzátette, hogy a lassú és körülményes közműcsatlakozási folyamat a vállalkozásoknak versenyhátrányt jelent.
Akár egymillió forint is megspórolható egy családban – fotó: pixabay.com
A helyettes államtitkár ismertette, hogy az első két hónapban, július-augusztusban csaknem 1,5 milliárd forint maradt azoknál a családoknál, illetve kis- és közepes vállalkozásoknál (kkv), amelyek gázbekötést kezdeményeztek, 400 millió forintot takarítottak meg a villamos áramot, és több mint 100 millió forintot a vizet bekötők. Közölte, a program iránt rendkívül nagy az érdeklődés. Az intézkedés bevezetésének első napjától meredeken emelkedik a közműbekötésekre vonatkozó igénylések száma, van olyan szolgáltató, ahol ez a szám az ötszörösére nőtt.
A helyettes államtitkár példaként hozta fel, hogy az E.onnál júniusban még csak 110 csatlakozási igény volt, ez július-augusztusra 550 fölé emelkedett. Felidézte, hogy mindhárom közműcsatlakozás kialakításakor – egy átlagos méretű lakás, családi ház, üzlethelyiség esetében – minimum 450 ezer, de akár 1,9 millió forint is megspórolható. A kkv-k további 1 millió forintot, azaz összesen mintegy 3 millió forintot is megtakaríthatnak az ivóvíz és szennyvíz közműfejlesztési hozzájárulás elengedésének köszönhetően.
A díjmentesség bevezetése mellett radikálisan csökkentették a közműcsatlakozással kapcsolatos ügyintézési határidőket, illetve ahol nem volt ilyen, ott rövid határidőket szabtak meg az elosztóknak – hívta fel a figyelmet Bartal Tamás. Elmondta azt is, a bekötési munkák elvégzése iránt több ezer vállalkozó érdeklődik, százas nagyságrendű a névjegyzékbe vétel iránti kérelmek száma, és sok a hiánytalan kérelem, ami elsősorban a kormányhivatalok jó előkészítő munkájának köszönhető.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, a Miniszterelnökség folytatja az együttműködést a szakmai szervezetekkel a "Könnyű közmű" program minél nagyobb sikere érdekében. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kérésére országjárás kezdődik, amelynek keretében a helyi vállalkozók tájékoztatást kaphatnak a változó szabályozásról és a számukra megnyíló új lehetőségekről – mondta el.