A 2007-es gyárnyitás óta több mint négymillió szivattyút gyártott Székesfehérváron a Grundfos – hangzott el a dán székhelyű multinacionális vállalatcsoport csütörtöki rendezvényén, ahol a magyarországi kutatás-fejlesztés és a székesfehérvári gyártás tízéves évfordulóját ünnepelték.
Stephan Simonetta, a Grundfos termelésért felelős alelnöke emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtized közepén a megfelelő szakértelemre építettek, amikor Tatabánya mellett Fehérváron fejlesztésbe fogtak, és mára Magyarország lett a Grundfos egyik legfontosabb gyártóbázisa. Mint mondta, az éppen tízéves székesfehérvári gyár "nagyra nőtte ki magát" és azóta egy másik egységgel is bővült. Megjegyezte, hogy a termelés mellett az innováció is fontos, ezért több mint 70 kutató-fejlesztő mérnök is dolgozik Székesfehérváron.
Idén több mint 300 új munkavállalót vettek fel – fotó: 2gohungary.com
Török László ügyvezető arról beszélt, hogy az évtizedes fehérvári jelenlétük a folyamatos fejlődésről szólt és a jövőben is arról fog szólni. Hamarosan új és fontos termékekkel egészül ki a székesfehérvári gyártás, amikor elindul a szennyvíziparban használatos mixerek és áramlást segítő berendezések gyártása – tette hozzá. A gyártást Svájcból költöztetik Fehérvárra és decemberben, januárban kezdik a termékek előállítását.
Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester hangsúlyozta, hogy a város közép-európai szinten is jegyzett ipari centrum, amelyhez a Grundfos egy évtizede jelentősen hozzájárul. Fontosnak nevezte, hogy a cég a foglalkoztatáson és a helyi iparűzési adón keresztül is hozzájárul a közösség életkörülményeinek fejlődéséhez, és a társadalmi felelősségvállalásban, valamint a fehérvári felsőoktatás fejlesztésében is élen jár.
Az ünnepséget követő sajtótájékoztatón Török László kérdésre elmondta, hogy egyre nagyobb kihívást jelent jó munkaerőt találni, ennek ellenére – és a jó hírüknek is köszönhetően – idén több mint 300 új munkavállalót vettek fel, közülük száznál többet Székesfehérváron. Az MTI kérdésére elmondta, hogy elsősorban nem pénzben, hanem munkaórákban mérik aktivitásukat, amely jelentősen emelkedett 2017-ben. Megjegyezte, tavalyi árbevételük mintegy 150 milliárd forintot tett ki.
Stephan Simonetta kiemelte: a múlt évben globálisan 1 százalékos növekedést realizáltak, a 2017-es évet pedig nagyon ígéretesnek nevezte. A jelentős növekedési várakozásokat szavai szerint alátámasztja, hogy az első fél év a Grundfos történetének legjobb hat hónapja volt. Megjegyezte, hogy 2018-ban is hasonló növekedésre számít, és arra törekszenek, hogy továbbra is a világ elsőszámú szivattyúgyártója legyen a cég és megőrizze piacvezető pozícióját Európában.
A kiosztott sajtóanyag szerint a Grundfos Magyarország Gyártó Kft. 2000-ben kezdte meg a termelést Magyarországon, amikor a korábban Dániában folyó motorgyártást áthelyezte Tatabányára. Egy évvel a motorgyár megnyitása után megépült a második üzem is, ahol a soros, norm- és blokkszivattyúk (TP, NK, NB) készülnek. 2005-ben tovább bővült a motorgyár a búvárszivattyú motorok gyártásával és 2007-ben az új székesfehérvári gyáregység megépítésével tovább nőtt a gyártókapacitás.
A magyarországi gyáregységek ma több mint 2000 munkavállalót alkalmaznak, ebből közel nyolcszázat Székesfehérváron. A harmadik Grundfos szervezet, a Grundfos Pénzügyi és Informatikai Szolgáltató Központ (Grundfos Shared Service Centre) 2010 elején nyitott meg Budapesten. Ma már több mint 200 pénzügyi és informatikai szakember segítségével nyújtanak pénzügyi és informatikai szolgáltatásokat az európai Grundfos vállalatoknak.