A japán Toshiba Energy Systems & Solutions társaságtól remél segítséget az Energoatom ukrán állami atomenergetikai társaság az általa üzemeltetett reaktorok korszerűsítéséhez.
Erről írtak alá nemrég egyetértési memorandumot, amelynek értelmében a két cég együttműködik az ukrajnai atomerőművek turbinasziget-berendezéseinek modernizálásában. Ennek eredményeként a létesítmények teljesítményének, hatékonyságának és biztonságának a javítására számítanak.
„Meggyőződésünk, hogy a közös munkánk nemcsak az ukrajnai atomerőművek turbógenerátorainak teljesítménynövelését segíti elő, hanem a hazai atomerőmű-technológia fejlesztésének is további lendületet ad” – mondta a memorandum aláírása után Jurij Nedaskovszkij, a négy erőműben 15, összesen 13,8 gigawatt névleges teljesítményt képviselő reaktort üzemeltető Energoatom elnöke.
Ukrajnának a Toshiba a legszimpatikusabb – fotó: unian-info
A másik aláíró, Janasze Goro, a Toshiba Energy Systems & Solutions alelnöke azt hangoztatta, hogy a két társaság közötti, kölcsönösen előnyös kapcsolatok kialakításával az Energoatom modernizálhatja az atomerőműveit, növelheti a teljesítményüket és stabilizálhatja a villanyáram-termelést, a Toshiba pedig több nukleáris berendezést szállíthat az ukrajnai reaktorblokkokba, és ezzel segíti céljainak megvalósításában az Energoatomot.
A memorandumban foglaltak megvalósításának összehangolására egy vezető bizottság létrehozásában is megállapodtak. Ez a testület, amelynek mindkét fél részéről egy-egy társelnöke lesz, koordinálja majd az együttműködés konkrét kérdéseit és kidolgozza a szükséges kereskedelmi megállapodásokat.
¤HIRDETES
Az idén szeptemberben az ukrán kormány jóváhagyta az Ukrajna-Európai Unió energiahíd tervét. Ez arról szól, hogy a Hmelnyickiji Atomerőmű 2. számú reaktorát szinkronizálják az európai energetikai rendszerrel, mert az ott termelt energiát exportálni akarják, mégpedig Lengyelországba és Magyarországra. A hazai energiaellátásból így kieső kettes blokk termelését pedig úgy tervezik pótolni, hogy tíz százalékkal növelik egy sor reaktorblokk teljesítményét – írta nemrég a TASZSZ orosz hírügynökség beszámolója.
A villamos áram exportjából származó profitot a hmelnyickiji erőmű 3. és 4. energiablokkjának felépítésére akarják fordítani. A beruházásról még 2010-ben állapodott meg a Roszatom orosz állami energetikai konszern és az ukrán energetikai minisztérium. A kivitelező az Atomsztrojekszport társaság lett volna, ám 2015-ben szeptemberében Petro Porosenko ukrán államfő aláírta azt a törvényt, amely leállítja ezt az együttműködést. Akkor a két új blokk felépítésében lehetséges partnerként Kínát emlegették.
A szimpatikus felek – fotó: neimagazine.com
Elemzők ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy a Toshiba annak az amerikai cégnek, a Westinghouse-nak az anyavállalata, amely egyre aktívabb szerepet játszik az ukrán atomenergetikában és még nagyobb befolyásra törekszik.
A Westinghouse kísérleti terepnek használja Ukrajnát ahhoz, hogy kifejlessze és elterjessze a szovjet típusú reaktorokba való orosz üzemanyagkötegek másolatát – vélekedett például Dmitro Marunics, az Energetikai Stratégiák Alapítványa nevű kijevi tanácsadócég társelnöke. Szavai szerint a washingtoni külügyminisztérium támogatását is élvező amerikai cég a finnországi, csehországi és bulgáriai atomerőművekre is ki akarja terjeszteni az ilyen fűtőelemek szállítását, és ezt a célját nem is nagyon titkolja.