Szaúd-Arábia formális információkéréssel fordult nemzetközi atomipari cégekhez, és ezzel megtette az első lépést ahhoz, hogy hivatalosan tendert írjon ki atomerőművek építésére.
Egymástól független források szerint a királyság 2032-ig összesen 17,6 gigawatt atomerőművi kapacitást akar kiépíteni. Ez mintegy 17 reaktor szállítását igényelné, ami lendületet adhatna a fukusimai katasztrófa óta visszaszorulóban lévő atomenergia iparnak. Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb olajexportőre arra törekszik, hogy belső felhasználását csökkentve növelni tudja olajkivitelét.
Képünk illusztráció – fotó: Adobe Stock
A királyság lenne a második Öböl-menti arab ország az Egyesült Arab Emírségek után, amely az atomenergia felé fordul. Ipari források szerint Szaúd-Arábia dél-koreai, kínai, francia, orosz, japán és amerikai gyártókat keresett meg az első két reaktor szállításával kapcsolatban.
Az atomprogramjának beindításán dolgozó Szaúd-Arábia saját uránkitermelésre is készül. Ez egy újabb lépést jelentene afelé, hogy az ország önellátó legyen nukleáris fűtőanyagból, és gazdasági szempontból is észszerű lenne – idézte a Reuters hírügynökség az arab olajkirályság atomterveinek végrehajtásáért felelős kormányintézmény, az Abdalla királyról elnevezett, rijádi nukleáris és megújuló energetikai központ (KACARE) elnökét, Hasim Jamanit. Az arab államnak korábban közzétett, előzetes becslések szerint mintegy 60 ezer tonnányi uránérc-tartalékai lehetnek.
A szaúdi kormány képviselője arról azonban nem beszélt a múlt héten Abu Dhabiban, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség égisze alatt megtartott nemzetközi atomenergetikai konferencián, hogy országa urándúsításra és -feldolgozásra is törekszik-e, márpedig a nukleáris üzemanyagciklus e két lépése különösen kényes, mivel lehetőséget nyithat a hasadóanyagok katonai célú alkalmazására – áll a Reuters jelentésében. Igaz, a hírügynökség hozzáteszi: a világ első számú olajexportőre határozottan hangoztatja, hogy kizárólag békés célokra akarja használni az atomot.
Szaúd-Arábia a minap már tender előtti tájékoztatást kért a potenciális atomerőmű-építőktől, azaz amerikai, dél-koreai, francia, japán, kínai és orosz nukleáris cégektől, amelyekkel már korábban is folytatott egyeztetéseket. Így gyakorlatilag megindult az atomprogram megvalósítása előtti versenyeztetési folyamat, amely a hírek szerint egyelőre két reaktorblokk építésére vonatkozik. Szaúd-Arábia, ugyancsak a Reuters jelentése szerint, 2032-ig 17,6 GW atomerőművi kapacitás megépítését tervezi, ami 17 új blokk építését jelentheti.