A Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE) együttműködésben fejleszt smartcity és smartvillage technológiákat a Sagemcom Magyarország Kft. egy uniós támogatással indult 2,481 milliárd forintos projektben – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
A Sagem magyarországi székháza – fotó: sagem.hu
A közlemény szerint a cég, az SZTE és konzorciumi partnereik – a Pannon Egyetem és a Yazoo-Systems Kft. – olyan intelligens platformot alakít ki, amely a korábbinál magasabb szintű és olcsóbb szolgáltatásokat tesz lehetővé az energiagazdálkodás területén. A projektnek köszönhetően az elmaradott, korlátozott elektromos áramhoz hozzáférő települések energiaellátottsága javulhat, illetve a nagyvárosi infrastruktúrában alkalmazott mérési és elosztási hatékonyság is növekedhet.
Az okosváros és okosfalu koncepción alapuló fejlesztés révén a környezethez alkalmazkodó, fenntartható működést kínáló rendszer jön létre, amely alkalmas a megújuló energiaforrások bekapcsolására a helyi igények kielégítésébe, valamint a termelés és felhasználás egyensúlyának megteremtése.
A 1,634 milliárd forint támogatást elnyert projekt a tervek szerint költséghatékonyan segíti a fenntartható energiagazdálkodást. A napenergia-termelésben alkalmazott megoldások érzékenyek az időjárási viszonyokra, azonban a kifejlesztett új rendszer elemei szélsőséges időjárási körülmények között is megbízhatóan fognak működni a tájékoztatás szerint. A hároméves projekt során a Sagemcom egy csaknem húsz fős szegedi kutatás-fejlesztési központot hoz létre.
A Sagemcom Magyarország Kft. a francia központú cég hazai leányvállalataként működik, tervezési, fejlesztési, önálló gyártási és értékesítési kompetenciával rendelkezik telekommunikáció, az energiagazdálkodás, valamint okosmérés terén. A nyilvánosan hozzáférhető adatok szerint a cég értékesítésből származó nettó árbevétele 2016-ban meghaladta a 6 milliárd, adózott eredménye a 390 millió forintot.