Közép-Európa egyik legmodernebb készházgyártó üzeme kezdi meg működését Hajdú-Bihar megyében: az egymilliárd forintos beruházásból felépült üzemet csütörtökön adták át Polgáron, a helyi ipari parkban.
Az évente 300 készház-kapacitású üzem beruházásához a Gazdasági és Innovációs Operatív Program (GINOP) pályázatán 250 millió forint európai uniós és hazai forrást nyert a Berger Házak Zrt. – mondta el Beregszászi Pál, a cég ügyvezető igazgatója az átadáson. A környezetbarát és magas minőségű alapanyagok felhasználásával készülő, úgynevezett Berger Házakat gyártó üzem 50 embernek ad közvetlenül munkát, az alvállalkozókkal együtt pedig mintegy 230 embernek biztosít megélhetést – tette hozzá.
Az új gyár megnyitóján – fotó: Matey István / haon.hu
A Berger házak gyorsan, ellenőrzött üzemi körülmények között, méretpontosan és kiváló minőségben, hazai és osztrák alapanyagokból, német technológiával készülnek, hasznos négyzetméterenként pedig már bruttó 280 ezer forintos ártól elérhetők – mondta. Hozzátette: a készházak már 6-9 hónap alatt költözhetőek, az építkezés maga pedig mindössze 2-3 hónapot vesz igénybe. Idén a várakozások szerint ezer ilyen technológiával épülő otthont adhatnak át, várhatóan az építtetők 10-15 százaléka választja ezt a megoldást.
Tóth József (DK), Polgár polgármestere az önkormányzat és a gazdasági szereplők erőteljes egymásrautaltságáról beszélt: a befektetők igénylik a jól képzett munkaerőt, és a városnak is érdeke, hogy a fiatalok, a környékbeliek helyben találjanak megfelelő munkalehetőséget. Reményét fejezte ki, hogy egyre több fiatal választja majd Polgáron a gyorsan elkészülő, korszerű készházakat. A településen a csok+Polgár konstrukcióval támogatják a fiatalok otthonhoz jutását, ami azt jelenti, hogy a csok összegét kétmillió forinttal egészíti ki az önkormányzat, így 12 millió forint áll az otthonteremtők rendelkezésére – magyarázta a polgármester.
Tiba István (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője kiemelte, hogy ahol találkozik a kormány gazdaságpolitikája az önkormányzatok rugalmasságával, az olyan környezetet teremt, amely csábítja a vállalkozásokat. Felhívta a figyelmet, hogy a polgári ipari park mellett fejlesztik a környező városok – Hajdúböszörmény, Hajdúnánás, Balmazújváros – ipari parkjait is, ahova további befektetőket várnak.
Kassai Ferenc, a Magyar Mérnöki Kamara alelnöke az üzemavatón utalt rá, hogy a négymilliós hazai lakásállomány mellett évi 40 ezer új lakás felépítésére volna szükség, de jó ha a felét el tudják készíteni. Úgy vélte, a negyvenezres lakáslétszám legalább fele lehetne készház, ami megfogalmazása szerint "nem ideiglenes barakk", hanem nagyon korszerű, élhető otthon, amiből egyre több készül Nyugat-Európában is.