A nukleáris energia részaránya 25,8 százalék volt 2016-ban az Európai Unió villamosenergia-termelésében, a tagállamokban működő atomerőművek összesen 839 700 gigawattórányi (GWh) energiát állítottak elő – írta pénteken közzétett jelentésében az uniós statisztikai hivatal (Eurostat).
Képünk illusztráció – fotó: commons.wikimedia.org
A szervezet friss értékelése szerint a huszonnyolc tagú EU minden második országában folyt atomerőművi energiatermelés a vizsgált évben: Belgiumban, Bulgáriában, Csehországban, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, Magyarországon, Nagy-Britanniában, Németországban, Romániában, Spanyolországban, Szlovéniában, Szlovákiában és Svédországban. A többi tizennégy tagországban nincsenek működő reaktorok.
A nukleáris energia előállításában továbbra is Franciaország áll az élen, amely az Európai Unió teljes termelésének nagyjából 48 százalékát tette ki egyedül. Ezt Németország követte 10 százalékkal, Nagy-Britannia 8,5 százalékkal, Svédország 7,5 százalékkal és Spanyolország 7 százalékkal.
Az Eurostat rámutatott: 1990 és 2004 között jelentősen, körülbelül 27 százalékkal nőtt az EU-ban működő atomerőművek által megtermelt energia mennyisége, amely így érte el az 1 008 400 gigawattórás rekordot, azóta viszont 17 százalékkal visszaesett a termelés volumene.
A reaktorokat működtető tagállamok legtöbbjében 1990 óta nőtt a nukleáris villamosenergia-termelés, leginkább Csehországban (+91,5 százalék), Franciaországban (+28,4), Szlovéniában (+23,6), Szlovákiában (+22,7), Finnországban (+20,7), valamint Magyarországon (+16,9). A skála ellentétes végén Litvánia található, ahol 2009-ben leállították az ország elöregedett atomerőművének utolsó, még működő reaktorát, illetve Németország, amely 44,5 százalékkal csökkentette a termelését.