Az LMP arra vár választ Süli János, Paks II. beruházásért felelős tárca nélküli minisztertől, hogy hogyan kezelik Duna hőmérsékletének emelkedéséből fakadó helyzetet, amely a paksi atomerőmű számára biztonsági és gazdasági kockázatot is jelent – mondta Kanász-Nagy Máté, az LMP országos elnökségének titkára szerdai sajtótájékoztatóján.
A Duna hőmérséklete is egyre kevésbé lesz alkalmas a blokkok hűtésére – fotó: MTI / Koszticsák Szilárd
A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt napokban csökkenteni kellett a paksi atomerőmű teljesítményét, mert a forró időjárás miatt megemelkedett a Duna hőmérséklete, így a folyó nem tudja megfelelően hűteni az erőmű blokkjait.
Szerinte hosszú távon ennek nagyon komoly biztonsági kockázata van, hiszen egyre melegebb nyarakra lehet számítani, így a Duna hőmérséklete is egyre kevésbé lesz alkalmas a blokkok hűtésére. Ha viszont emiatt csökkentik a termelést, akkor gazdasági kockázat is jelentkezik, hiszen nem térül meg az erőmű működése, főleg 2026 után, amikor Paks II.-vel újabb blokkokat akarnak üzembe állítani – tette hozzá.
Kanász-Nagy Máté szerint a biztonsági és gazdasági kockázat mellett az erőműnek jelentős környezet- és természetromboló hatása is van, hiszen egy 11 kilométeres hőcsóva jön létre Paks és Fajsz között, ami pusztítja a természetes élővilágot a Dunában.
Az LMP-s politikus közölte: kérdésekkel fordulnak Süli János tárca nélküli miniszterhez, hogy kiderüljön, hogyan kezeli a kormány a kialakult problémát, mit mutatnak a hatástanulmányok, felkészültek-e a klímaváltozásra, és foglalkoznak-e az erőmű biztonsági és gazdasági kockázataival, valamint a környezetromboló hatásokkal.