Havi bázison a vártnál nagyobb mértékben csökkent, éves bázison pedig a várakozásoknál kevésbé nőtt az euróövezet ipari termelése júniusban az Európai Uniós statisztikai hivatala az Eurostat kedden közzétett jelentése szerint.
Képünk illusztráció – fotó: pixabay.com
Júniusban az előző havihoz képest szezonális kiigazítással 0,7 százalékkal csökkent az euróövezet 19 tagállamának az ipari termelése. Az Európai Unió 28 tagállamában 0,4 százalék volt júniusban az ipari termelés csökkenése az előző havihoz képest. Szakértők júniusra 0,3 százalékos havi csökkenést vártak az euróövezetben. Májusban az euróövezetben 1,4 százalékkal, az EU-ban 1,3 százalékkal nőtt az ipari termelés havi bázison, szezonális kiigazítással.
Az euróövezetben az ipari termelés havi mérséklődését elsősorban a tőkejavak termelésének 2,9 százalékos csökkenése idézte elő. A nem tartós fogyasztási javak termelése 0,6 százalékkal, az alapanyagoké és félkész termékeké 0,5 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké pedig 0,4 százalékkal csökkent. Az energiatermelés viszont 0,5 százalékkal emelkedett.
Az Európai Unióban a tőkejavak termelése 2,0 százalékkal csökkent júniusban a májusihoz képest, az alapanyagoké pedig 0,3 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,2 százalékkal, a nem tartós fogyasztási cikkeké 0,1 százalékkal csökkent. Az energiatermelés az EU-ban 0,5 százalékkal emelkedett júniusban az előző havihoz képest. Éves bázison az euróövezetben 2,5 százalékkal, az EU-ban pedig 2,6 százalékkal nőtt az ipari termelés júniusban. Szakértők az euróövezetben 2,6 százalékos növekedést vártak júniusra vonatkozóan. Májusban mindkét régióban 2,6 százalékos volt az ipari termelés éves növekedése.
Júniusban az ipari termelés a legnagyobb mértékben Írországban csökkent éves bázison, 8,9 százalékkal. Hollandiában 1,3 százalék, Magyarországon 1,2 százalék volt az éves csökkenés. A legnagyobb éves növekedést a horvátországi ipari termelés érte el júniusban, 4,5 százalékosat. Romániában 1,7 százalék, a Cseh Köztársaságban és Finnországban pedig 1,5 százalék volt az éves növekedés.
Ipari termelés Magyarországon – KSH / MTVA / MTI
Az euróövezeti ipari termelés éves 2,5 százalékos növekedése elsősorban a tőkejavak 4,3 százalékos termelésnövekedésének volt köszönhető. A nem tartós fogyasztási cikkek termelése 2,8 százalékkal, az alapanyagok termelése 1,8 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,9 százalékkal nőtt, az energiatermelés viszont 2,8 százalékkal csökkent.
Az Európai Unió ipari termelésének június havi 2,6 százalékos növekedésén belül a tőkejavak termelése 4,4 százalékkal emelkedett, a nem tartós fogyasztási cikkeké 3,1 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 2,2 százalékkal, az alapanyagoké pedig 2,1 százalékkal. Az energiatermelés 2,0 százalékkal csökkent júniusban az EU-ban az egy évvel korábbihoz képest.
Építőipari termelés alakulása – KSH / MTVA / MTI
A legnagyobb éves növekedést júniusban az írországi ipari termelés érte el, 7,7 százalékosat. A román ipari termelés 7,0 százalékkal, a csehországi 6,9 százalékkal, a lengyel pedig 6,7 százalékkal emelkedett. Dániában 1,2 százalékkal, Portugáliában 1,0 százalékkal, Hollandiában 0,2 százalékkal csökkent júniusban az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest.