Akkumulátoros villamosenergia-tároló létesítményt adtak át csütörtökön Budapesten, megvalósításához, tesztüzeméhez és integrációjához csaknem 500 millió forintot nyert az Alteo csoporthoz tartozó Sinergy Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán.
A Sinergy Kft. akkumulátoros villamosenergia-tárolója az Alteo Group zuglói erőművében – fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
A projekt mérföldkőhöz érkezett, a villamosenergia-rendszer frekvencia-szabályozásán túl az akkumulátoros villamosenergia-tároló segítségével tervezhetőbbé tehető a megújuló energiaforrások, leginkább a szél- és napenergia integrálása – mondta az átadón ifjabb Chikán Attila, az ALTEO Group vezérigazgatója. A kutatás-fejlesztési projekt összértéke 1,1 milliárd forint.
A kutatás-fejlesztési projekt során szeretnének olyan innovatív megoldást létrehozni az áramfogyasztás és a termelés közötti kiegyenlítésre, ami azt is segíti, hogy az időjárásfüggő megújuló energiák is bekerüljenek a rendszerbe – hangsúlyozta. Hozzátette: a villamosenergia-tároló létesítmény ennek egy része, de ez a megoldás nemcsak Magyarországon, hanem Kelet-Közép-Európában is egyedülálló.
A vezérigazgató úgy fogalmazott: a projekt eddig beváltotta a hozzá fűzött reményeket; bíznak abban, hogy az üzemeltetési tapasztalatok összegyűjtése után bizonyítható lesz, hogy a hazai energetikai piacon szükségszerű és elengedhetetlen az akkumulátoros energiatárolók használata. A következő fázisban fejlesztik a meglévő szabályozó központot, létesítenek egy villamosenergia-alapú hőtermelő berendezést.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2016 májusában írt ki pályázatot innovatív, piacképes termékek és szolgáltatások, technológiák kifejlesztésére. A program 2017. július 1. és 2019. június 30. között zajlik.
Chikán Attila, az Alteo Group vezérigazgatója és és Luczay Péter nagykereskedelmi igazgató – fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
Az ALTEO Nyrt. magyar tulajdonban lévő energetikai szolgáltató és kereskedő vállalat. Üzleti tevékenysége kiterjed a megújuló és a földgáz-energiahordozókon alapuló energiatermelésre, az energiakereskedelemre, valamint a vállalatok számára történő, személyre szabott energetikai szolgáltatásokra, fejlesztésekre.