Újabb mérföldkőhöz érkezett a Mol-csoport, a társaság megállapodott a ThyssenKrupp Industrial Solutions AG képviselőivel abban, hogy a vállalat fogja felépíteni a csoport poliol üzemét – mondta Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök vezérigazgatója a megállapodás aláírása alkalmából tartott sajtótájékoztatón szerdán.
Marcel Fasswald, a ThyssenKrupp ügyvezető igazgatója és Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója – fotó: Máthé Zoltán / MTI
A Mol közleménye szerint az 1,2 milliárd euróból (390 milliárd forint) megvalósuló beruházás 200 munkahelyet teremt majd a Borsod-megyei Tiszaújvárosban, a Mol-csoport magyarországi petrolkémiai központjában. Hernádi Zsolt felidézte: a magyar kormány 131 millió euróval támogatja a beruházást, amelyet az Európai Bizottság is jóváhagyott. A Mol által választott technológia előnyeiről szólva kiemelte, a poliol gyártása során melléktermékként mindössze tiszta víz keletkezik. A világon ez a leghatékonyabb és legkörnyezetbarátabb technológia a területen – tette hozzá.
Hernádi Zsolt elmondta, hogy a Mol helyzete egyedülálló abban a tekintetben, hogy Kelet-Közép-Európában a vállalat lesz az egyetlen olyan szereplő, amely a kőolaj kitermelésétől kezdve a poliol előállításának minden szegmensében részt vesz. A társaság évente 200 ezer tonna poliolt fog előállítani, amivel rögtön szignifikáns szereplővé válik az 1,4 millió tonnára becsült európai piacon – mutatott rá. Az üzem a Mol közleménye szerint várhatóan 2021 második felében kezdi meg működését.
Az elnök-vezérigazgató arra is kitért, hogy a beruházás nemcsak a vállalat profitabilitását fogja erősíteni, hanem belépőt jelent a vegyipar még több lehetőséggel kecsegtető területeire. A régió könyvében ipartörténeti fejezetet nyílik, a beruházás erősíti Magyarország és a térség versenyképességét is – összegezte Hernádi Zsolt. Újságírói kérdésre Hernádi Zsolt elmondta, hogy a gyártási technika további lehetőségeket biztosít a Mol számára, mert rengeteg olyan kísérőanyag keletkezik a gyártás során, amely később felhasználható. Új bejelentést nem tett arról, hogy konkrétan mit fog a vállalat még gyártani, de mint mondta, erre nem sokat kell várni.
Marcel Fasswald, a ThyssenKrupp Industrial Solutions ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az üzem megtervezése és felépítése várhatóan egymillió mérnökórát fog igénybe venni, csúcsidőben az építkezésen 4000 ember fog dolgozni. A ThyssenKrupp számára ez globális projekt – mutatott rá, utalva arra, hogy a mérnöki munka nagy részét Németországban végzik el, de a cég Thaiföldről, Kínából és Indiából is hoz szakértelmet a projekthez.
Az építendő üzem látványterve – fotó: Thyssenkrupp Industrial Solutions AG
Az új üzem "magasra teszi a lécet", amellett, hogy a legenergiahatékonyabb és környezetbarátabb megoldással fog rendelkezni, a legautomatizáltabb is lesz a területen belül – mondta az ügyvezető. Nem ez az első alkalom, hogy a Mol csoporttal együtt dolgozik a vállalat, 2003-ban együtt építettük fel a dízelüzemet – emlékeztetett Marcel Fasswald.
A poliol a poliuretán alapanyaga, amelyet az ipar szinte minden területén hasznosítanak az építőipartól a bútorgyártáson át az autóiparig, textiliparig. Az új üzem a thyssenkrupp Industrial Solutions és az Evonik (korábban Degussa-Uhde) által fejlesztett HPPO (hidrogén-peroxidból propilén-oxid) technológiát fogja használni.