Szeptember 3-tól kezdve 20 németországi Siemens telephelyen közel 2 170 középfokú duális képzésben részt vevő szakmunkás tanuló és felsőfokú duális képzésben részt vevő hallgató kezdi meg tanulmányait, melyből 1 530-an a Siemens belső, míg 640-en a vállalat külső partnereinek igényeit elégítik ki.
A munkakörnyezet digitális átalakulása egyre fontosabb szerepet játszik a Siemensnél, és ez a vállalat képzési programjaiban is megmutatkozik. Az 1891-ben indult „szakmunkás tanulószigetek” mára modern, innovatív képzési központokká váltak.
„A Siemens jövőjének egyik alappillére a szakemberképzés. A digitalizáció előrehaladtával az elmúlt évtizedek legnagyobb méretű és sebességű strukturális változásának lehetünk tanúi. Vállalatunk ezért folyamatosan az új elvárásokhoz igazítja képzéseit, hogy a tanulókat minél jobban felkészíthessük a jövő kihívásaira”, mondta Thomas Leubner, a Siemens Learning and Education területének vezetője.
Itthon 2012 óta vesz részt a Siemens a duális képzésben – fotó: SIEMENS
A 2017-es tanévtől kezdve a Siemens szakmai gyakorlatinak és duális képzésinek tananyagában megjelentek a digitalizációval kapcsolatos legfontosabb témák és területek, így a tanulók adatelemzési, szoftverfejlesztési, adatbiztonsági ismereteket is szerezhetnek. A vállalat didaktikai és módszertani szempontok alapján átdolgozta képzéseit, és mielőtt bevezetésre kerültek volna a németországi képzési központokban, demonstrációs projektek keretében tesztelte és értékelte azokat. A Siemens emellett idén tavasszal megnyitotta egyik legmodernebb németországi képzési központját Frankfurtban, amely a legkorszerűbb műszaki megoldásokat és oktatási módszereket alkalmazza.
A korábbi évekhez hasonlóan a képzések fókuszában idén is a műszaki és IT területek állnak, amik így a tananyagok 80 százalékát teszik ki. A tanulók nagyjából 40 százaléka vesz részt felsőfokú duális képzésben. Amíg a szakmunkás tanulók a Német Kereskedelmi és Iparkamara (IHK) által kiállított végzettséget, addig a felsőfokú duális képzésben részt vevők mérnöki vagy tudományos alapfokozatot (BSc) szerezhetnek, ami gyakran kiegészül IHK végzettséggel is.
Idén hetedik alkalommal, a Siemens képzési programjában külföldi tanulók is részt vehetnek. Berlinben, a vállalat nemzetközi műszaki képzési programjában (International Tech Apprenticeship@Siemens, ITA@S) 15 országból – többek között Irakból, Pakisztánból, Nigériából és az Egyesült Arab Emírségekből – 27 fiatal vesz részt. A résztvevőket a regionális Siemens vállalatok küldik a programra, hogy villamos vagy mechatronikai szakképesítést szerezzenek. Jelenleg összességében 106 külföldi fiatal vesz részt a Siemens képzésében Berlinben, az ITA@S program részeként.
A Siemens világszerte mintegy 11 400 középfokú duális képzésben résztvevő szakmunkás tanuló és felsőfokú hallgató számára biztosít szakképzési lehetőséget, és ezzel a világ egyik legnagyobb és leginnovatívabb szakképzéssel foglalkozó magánvállalata. Németországban a társaságnál körülbelül 8 800 fiatal vesz részt középfokú és felsőfokú duális képzésben, melyből 6500-an a Siemens belső, míg 2300-an a vállalat külső partnereinek igényeit elégítik ki. Németországon kívül a Siemens mintegy 2 600 fiatal számára biztosít képzési lehetőségeket. A 2017-es üzleti évben a vállalat több mint 240 millió eurót fordított világszerte a fiatalok képzésére, ebből Németországban közel 190 milliót.
Magyarországon is kínál duális képzésre lehetőséget a Siemens. Felsőfokú duális képzését gazdasági területen (Bsc) és műszaki területen (Msc) a Budapesti Gazdasági Egyetem és a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatóinak hirdeti meg. Középfokú szakképzési programja keretében pedig 2012 óta oktat tanulókat modern feltételek között különböző hiányszakmákban, versenyképes szaktudást és idegen nyelvi ismereteket biztosítva a pályakezdőknek. 2018 augusztusában pedig 4 éves szerződést írt alá az Innovációs- és Technológiai Minisztériummal, amelynek célja a hazai gépipari duális szakképzés minőségi reformja.