Elfogadta a Mátrai Erőmű Zrt. hosszú távú fejlesztési stratégiáját a társaság közgyűlése szerdán, a hazai áramtermelés ötödét adó vállalat célja a stabil piaci pozíció és a garantált foglalkoztatás.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a következő évtized kihívásaira készül fel Mátrai Erőmű Zrt. 2030-ig szóló fejlesztési stratégiájával, amely a hagyományos lignit-biomassza-gáz alapú termelési szegmens eredménytermelő képességének helyreállítására és megőrzésére irányul. Mivel a szénkorszak a következő évtizedben véget ér, az Opus Global Nyrt. érdekeltségébe tartozó vállalat elsősorban a megújuló energiatermelésben, a rendszerszabályozásban és az energiatárolásban tervez komoly beruházásokat a közeljövőben, hogy megőrizze stratégiai szerepét a hazai piacon, és megóvja a munkahelyeket a térségben – közölték.
A Mátrai Erőmű – fotó: H. Szabó Sándor
Az elfogadott fejlesztéspolitika értelmében a vállalat két, összesen 40 megawatt teljesítményű naperőművet létesít a közeljövőben. A bükkábrányi létesítmény alapkövét szerdán tették le, de már készítik elő a halmajugrai fotovoltaikus erőmű-beruházást is. Emellett tervezik egy, a települési hulladékból előállított hazai tüzelőanyag kétharmadának hasznosítására alkalmas, ezért nemzetgazdasági szempontból is kiemelt jelentőségő termelőegység megépítését.
A közgyűlés döntött arról is, hogy az előző tulajdonos által felhalmozott, tavalyi 9 milliárd forintos veszteség miatt, a fejlesztési projektek finanszírozása érdekében a Mátrai Erőmű eladja 16 megawattos visontai naperőművét az MVM Hungarowind Kft.-nek. A tervezett beruházások megvalósításához alaptőkeemelés nem szükséges – jelezte a társaság. A részvényesek emellett felhatalmazták az igazgatóságot a Mátrai Erőmű ipari parkjában, a gyárral közvetlen összeköttetésben működő Geosol Kft. megvásárlására a Status Geo Invest Kft. kivásárlása útján a Status Capital Magántőke alaptól.
A közlemény szerint ez a konstrukció sokkal nagyobb értéket teremt az Opus Global Nyrt.-nél zajló tőkeemelés lezárását követően a tőzsdei társaság részvényesei számára, mert az ország legnagyobb biomassza-előállítójának eredményét így a Mátra konszolidálja, és nem a tulajdonosoknak kell a tőkét a vállalat számára biztosítani, illetve a Geosol hozzáadott értéke megjelenik majd a Mátrai Erőmű Zrt. eredményében is.
A közlemény idézi Valaska Józsefet, a cég igazgatósági elnökét, aki szerint új korszakot nyitott a Mátrai Erőmű Zrt., miután a közgyűlés elfogadta a vállalat fejlesztési stratégiáját, amely szorosan kapcsolódik a jelenlegi nemzeti energiapolitika célkitűzéseihez. A térség jövőjének és az ott élő családok megélhetésének kulcsa a Mátra stabil működése, amelyet a fejlesztéspolitika elemei hosszú távon garantálnak – hangsúlyozta. Valaska József augusztusi nyilatkozata szerint a Mátrai Erőmű a tavalyi 9,1 milliárd forintos veszteség után az idén egymilliárdos nyereséget vár.
Az Opus Global Nyrt. május elején jelentette be, hogy az Opus-csoport kizárólagos irányítást szerzett a Mátrai Erőmű fölött. A vállalatcsoport a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hozzájárulását követően 85 százalékra növelte tulajdonrészét a Mátrai Erőmű többségi (72,66 százalékos) részvénycsomagját birtokló Mátra Energy Holding Zrt.-ben.
Az Opus Global Nyrt. részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, záróára kedden 500 forint volt, az elmúlt egy évben a 25 forint névértékű papírok legmagasabb árfolyama 810 forint, a legalacsonyabb 203 forint volt.