Egy-másfél évre előre tekintve is várhatóan folytatódik az ipari termelés bővülése – mondta Pomázi Gyula, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataira reagálva.

Munka az Aventics Hungary egri üzemében – fotó: egerhirek.hu / Nemes Norbert

A KSH csütörtökön közölte: az ipari termelés az év első kilenc hónapjában 3,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Szeptemberben az ipari termelés munkanaphatástól megtisztított volumene 2,2 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, a nyers adat 0,6 százalékos csökkenést mutat.

Pomázi Gyula elmondta, hogy szeptemberben egyfajta kivárás volt az ágazatokban, de ezeket a várhatóan feloldják a közelmúlt intézkedései, mint például az ágazatok versenyképességét jelentősen javító adó- és bérintézkedések. Emellett megfigyelhető a bizalmi index javulása is, ami megjelenik a megrendelés-állományokban és a termelési kapacitásokban is – tette hozzá, megjegyezve, hogy a munkaerő-hiány viszont visszafogja a növekedést. 

Pomázi Gyula elmondta, hogy ezzel együtt azt gondolják, az év első kilenc hónapjában tapasztalt 3,1 százalékos növekedés az év utolsó szakaszában is megmarad, illetve a növekedési tendencia folytatódik még körülbelül egy-másfél év előretekintésében is.

Az államtitkár kifejtette, hogy a Magyarországon kiépült beruházás-vonzó környezet, valamint a magyar ipar szerkezetét, struktúráját meghatározó ágazatokban lévő növekedési potenciálok elég jók ahhoz, hogy az ipari termelés bővülése megmaradhasson a továbbiakban is. Példaként említette az egészségipart és az élelmiszeripart, amelyekben a fejlődés lehetőséget hordoz a bővülésre, a járműipar növekedése mellett.

iptIpari termelés Magyarországon – ábra: KSH / MTVA /MTI

Az államtitkár szerint a járműiparban jelenleg kivárás tapasztalható, az EU-s járműipari kibocsátási szabványok és a megrendelés-állomány viszonylag erős változása miatt, de ebben is változás várható. Pomázi Gyula elmondta azt is, több ágazat versenyképessége azon múlik, milyen innovatív fejlesztéseket – például automatizálást, robotizálást – tud megvalósítani.