Tavaly decemberben az ipari termelés 5,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint a termelés 5,7 százalékkal nőtt, a tavalyi év egészében az ipari kibocsátás 3,6 százalékkal volt nagyobb az előző évinél – erősítette meg szerdán második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Illusztráció – fotó: Shutterstock
Az iparon belül 93 százalékos súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 5,0 százalékkal emelkedett. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 3,6 százalékkal nőtt, nagyrészt az előző évinél hidegebb időjárás hatására, mivel a tavaly decemberi átlagos középhőmérséklet 1,4 Celsius fokkal alacsonyabb volt a 2017. decemberinél.
A feldolgozóipari termelés 27 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása tavaly decemberben 9,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, de ezzel is hajszállal (0,1 százalékkal) elmaradt az előző évitől, amikor 1,8 százalékkal növelte termelését. A feldolgozóipari termelés 13 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása az alágak közül a legnagyobb mértékben, 17,9 százalékkal nőtt éves összevetésben a múlt év utolsó hónapjában és 6,8 százalékos növekedést ért el az egész évben, a 2017-es 8,7 százalékot követően. A feldolgozóipari termelésből mintegy 12 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása decemberben 3,0 százalékkal, 2018-ban 4,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Ipari termelés Magyarországon – ábra: KSH / MTVA / MTI
Decemberben az ipar belföldi értékesítése 7,2 százalékkal, ezen belül a feldolgozóiparé 10,6 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos hónapjában és ugyanúgy, 10,6 százalékkal nőtt az egész évben is a 2017-es 2,9 százalék után. A járműgyártás belföldi eladásai változatlan áron számolva decemberben 3,0, a múlt évben 10,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, míg 2017-ben 8,8 százalékos volt az emelkedés.
A számítógép, elektronikai, optikai termék belföldi értékesítési volumene az év utolsó hónapjában 30,9 százalékos kiugró növekedést mutatott, de ezzel együtt is 4,0 százalékkal elmaradt az előző évitől. Az élelmiszeripar 4,7 százalékkal adott el több terméket decemberben, ami elmaradt az egész éves 6,2 százalékos átlagtól. Az ipari export volumene decemberben 4,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari export decemberben 3,1, 2018-ban viszont mindössze 0,9 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbi 4,4 százaléktól messze elmaradva.
A feldolgozóipari export értékesítés 35 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 10,2 százalékkal nőtt az előző év decemberével összevetve, de az év hét hónapjában elszenvedett csökkenés miatt 2,2 százalékkal elmaradt az előző évi exportmennyiségtől. A feldolgozóipari export 17 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás kivitele 12,9 százalékkal nőtt decemberben, amivel 6,6 százalékra növelte éves exportnövekedését.
A GDP változásai Magyarországon – ábra: KSH / MTVA / MTI
A megfigyelt ágazatok összes rendelésállománya a múlt év végén 7,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit kizárólag az exportrendelések 8,2 százalékos, ezen belül a járműipari rendelések 8,0, a számítástechnikai eszközök iránti rendelések 29,8, és a vegyipari termékek iránti külpiaci kereslet 29,6 százalékos növekedése eredményeként. A belföldi megrendelések az év végén 7,8 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbiaktól, de a járműipar rendelésállománya 18,8 százalékkal emelkedett.