A 2022-es üzleti év szilárd alap a jövő számára
- Teljesültek a 2022-es üzleti évre kitűzött célok: 88,2 milliárd euró árbevétel, 3,8 milliárd euró kamatfizetés és adózás előtti eredmény, 4,3 százalék üzemi eredmény
- 2023-as kilátások: 1,7 százalékkal bővülő világgazdaság, 6 és 9 százalék közötti árbevétel-növekedés, 5 százalék körüli üzemi eredmény
- Jelentős beruházások a jövő biztosítására: 2022-ben több mint 12 milliárd euró kutatás-fejlesztési- és tárgyieszköz-ráfordítás
- A mobilitási üzleti terület átszervezése: 2029-re már több mint 80 milliárd euró árbevételre számít ez az üzleti szektor
- Dr. Stefan Hartung, az igazgatóság elnöke: „Célunk, hogy az ’Életre tervezve’ szlogen égisze alatt megalkotott technológiáinkkal a világ minden régiójában növekedést érjünk el, és a három vezető beszállító közé tartozzunk piacainkon”
- Dr. Markus Forschner, az igazgatóság pénzügyi területekért felelős tagja: „A terv, hogy 2023-ban egy lépéssel közelebb kerüljünk a hosszú távú, legalább 7 százalékos üzemi eredmény célunkhoz.”
Forrás: Bosch
A Bosch a kihívásokkal teli üzleti környezetben is teljesítette célkitűzéseit 2022-ben. A technológiák és szolgáltatások szállítója 88,2 milliárd euróra növelte árbevételét, ami 12 százalékos, árfolyamhatások nélkül 9,4 százalékos növekedés. A 3,8 milliárd euró kamatfizetés és adózás előtti eredmény szintén magasabb az előző évi 3,2 milliárd eurós értéknél. Az üzemi eredmény 4 százalékról 4,3 százalékra emelkedett. Dr. Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke a vállalat éves eredményeit ismertetve elmondta: „Jól kezeltük a 2022-es év kihívásait – az árbevétel és az eredmény is magasabban alakult a vártnál. Még akkor is, ha a gazdasági és társadalmi környezet változatlanul kihívásokkal teli marad, a célunk a jelentős növekedés.”
A következő években – normál infláció mellett – az éves árbevétel átlagosan 6 és 8 százalék közötti növelése, illetve legalább 7 százalékos üzemi eredmény elérése a terv.
„Célunk, hogy a világ minden régiójában növekedést érjünk el, és a három vezető beszállító közé tartozzunk piacainkon” – jelentette ki Hartung.
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem az üzleti életben és társadalmi szinten is jelentős változásokat hoz, felgyorsítja a technológiai átalakulást. „Ez a technológiai átalakulás olyan növekedési lehetőségeket kínál, amelyeket ki kell használni, mind a meglévő, illetve az azokhoz kapcsolódó üzleti szektorokban, mind pedig az új területeken” – hangsúlyozta Hartung. „E tekintetben valóban találó az ’Életre tervezve’ szlogenünk, és korántsem csupán a villamosítás, az automatizálás és a digitalizáció fő trendjei, hanem – jobban, mint valaha – a szoftverek és a mesterséges intelligencia tekintetében is.”
Jövőbeli beruházások: az innovációs erőhöz pénzügyi erő is kell
„A kihívásokkal teli környezet ellenére is kedvező 2022-es eredményekre tekinthetünk vissza, emellett a jövő piacain is előkészítettük a terepet a Bosch sikerei számára” – mondta Dr. Markus Forschner, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának pénzügyi területekért felelős tagja. Összességében a vállalat több mint 12 milliárd eurót fordított a jövőt meghatározó innovációkra. A kutatás-fejlesztési ráfordítások 7,2 milliárd euróra (2021: 6,1 milliárd euró), vagyis az árbevétel 8,2 százalékára (2021: 7,8 százalék), míg a tőkeráfordítások egymilliárd euróval, 4,9 milliárd euróra emelkedtek. A sajáttőke-arány kismértékben, 46,6 százalékra (2021: 45,3 százalék) nőtt. Az előzetes beruházások mellett a vállalat teljesítőképességének – a bizonytalanságok idején is biztosított – megőrzése szintén jelentős pénzügyi forrást kötött le. Ez 2022-re 4 milliárd euró negatív szabad készpénzáramlást eredményezett. Forschner rámutatott: „Ha a Bosch a szilárd pénzügyi alapok mellett rendelkezik is a szükséges forrásokkal, változatlanul meg kell őriznünk a beruházások és a költségfegyelem közötti kényes egyensúlyt.”
2023-as kilátások: költségoldali nyomás, infláció és lassuló gazdaság
A Bosch csoport a Covid-19 világjárvány utóhatásai ellenére is 3,5 százalékkal tudta növelni árbevételét 2023 első negyedévében. Különösen kedvező, kétszámjegyű, 18,1 százalékos növekedést produkált Észak-Amerika, de Európában is jelentős, 7,7 százalékos bővülést ért el a vállalat. „Már az év első néhány hónapja is megmutatta, hogy 2023 is kihívásokkal teli év lesz” – emelte ki az igazgatóság pénzügyi területekért felelős tagja. Kifejtette, továbbra is magas nyersanyag- és energiapiaci árakra, illetve inflációs rátákra számít. 2023-ban a Bosch várakozásai szerint mindössze 1,7 százalékkal nő a világgazdaság teljesítménye, azaz jelentős mértékben lassul az előző évhez viszonyítva. A szerény gazdasági kilátások ellenére a Bosch 6 és 9 százalék közötti árbevétel-növekedést céloz 2023-ra, 5 százalék körüli üzemi eredmény mellett. „A tervünk, hogy egy lépéssel közelebb kerüljünk a hosszú távú, legalább 7 százalékos üzemi eredmény célunkhoz” – tette hozzá Forschner. „Ambiciózus ütemtervet tűztünk ki magunk elé.”
Mobilitási üzleti terület: növekedés átalakítással
A Bosch a megváltozott piaci és vevői igények szerint alakítja át mobilitási üzleti szektorát. Az átalakítás célja a jelenlegi és az új ügyféligények egy kézből történő, még jobb és gyorsabb kiszolgálása testreszabott megoldásokkal. „Szándékaink szerint továbbra is vezető technológiai szállító és ügyfeleink preferált partnere maradunk a mobilitás területén – már ehhez készítjük elő a terepet” – mondta Hartung. A világ 66 országában, több mint 300 telephelyen összesen mintegy 230 ezer munkatársat foglalkoztató mobilitási megoldások üzleti terület mostantól Bosch mobilitás üzleti szektorként önálló, felelős üzleti tevékenységgel és saját vezetői csapattal működik tovább a vállalaton belül. Az egyes üzleti egységek 2024. január 1-től részben átszervezve, illetve további horizontális felelősséggel dolgoznak majd. A Bosch igazgatóságának elnöke bejelentette: a cél, hogy az újonnan átszervezett mobilitási üzleti terület átlagosan évi 6 százalékkal bővülve 2029-re már 80 milliárd euró feletti éves árbevételt érjen el. A jövőbeni növekedés egyik alappillére az autóipari szoftverek piaca, amely az évtized végére várhatóan háromszorosára bővül. Ezen a piacon kínál majd a Bosch mobilitás operációs rendszerekhez kifejlesztett szoftvermegoldásokat, illetve szoftveralapú járművekhez készült doménspecifikus alkalmazásokat ügyfeleinek. A Bosch jelentősen bővíti gépjárműelektronikai tevékenységét: a szilícium-karbid chipek iránt növekvő kereslet kielégítésére a vállalat az amerikai egyesült államokbeli TSI Semiconductors chipgyártó felvásárlását tervezi. A következő években a Bosch több mint 1,4 milliárd euró beruházást tervez a roseville-i telephelyen (Kalifornia, Amerikai Egyesült Államok), ahol a tervek szerint 2026-ban már kezdetét veheti az innovatív szilícium-karbid (SiC) anyagon alapuló, 200 milliméteres elektronikai lapkákra (wafer) épülő chipek gyártása.
Energia- és épülettechnika: növekedés alternatív fűtéssel
Hartung szerint a globális energiarendszerek átalakítása további üzleti lehetőségeket rejt. „Növekedésünket nem csak a mobilitási megoldások területén érhetjük el, azzal együtt, hogy ott is sikeresek vagyunk” – húzta alá Hartung. „A fűtésrendszerek villamosítása terén nagy keresletnek örvendenek a hőszivattyúk.” Ezen a területen a Bosch éppúgy átlag feletti növekedést produkál, mint az elektromos gépjármű-hajtásrendszerek tekintetében. A vállalat tovább bővíti hőszivattyú-kapacitását, és az évtized végéig összesen több mint egymilliárd euró beruházást hajt végre Európában. Miután a németországi Eibelshausenben az év elején elkezdődött a sorozatgyártás, a Bosch a közelmúltban egy további, lengyelországi gyár (Dobromierz) létesítését is bejelentette. Hogy megfizethetővé váljon az embereknek a fűtésrendszerek korszerűsítése, a Bosch a hibridmegoldásokat is támogatja. Egy már meglévő gázkazán és egy kisebb hőszivattyú kombinációjával gyakran megelőzhető az átfogó épületfelújítás. A kizárólag hőszivattyús megoldáshoz képest így akár 30 százalékkal is mérsékelhetők a korszerűsítés költségei. A Bosch az európai hőszivattyú-piac 20 százalékos növekedésére számít 2023-ban, míg a Bosch ehhez kapcsolódó eladásai több mint kétszer ilyen gyors ütemben bővülnek, és ez várhatóan az évtized közepéig fenntartható. A Bosch a kereskedelmi épületek energia- és költséghatékonyságának növelését célzó korszerűsítésekből is profitálhat. A vállalat a Hörburger AG felvásárlásával a közelmúltban kiterjesztette portfólióját az épületautomatizálásra is.
Ipari technika és fogyasztási cikkek: ambiciózus növekedési célok
A Bosch az ipari technika és a fogyasztási cikkek üzleti területeken is növekedési pályán halad. Az ipari technika üzleti szektor árbevétele 7 milliárd euróra nőtt. „2028-ra már 10 milliárd euró árbevétel a cél, ami azért is fontos, hogy az ipari technika éllovasai közé tartozhassunk” – mondta a Bosch igazgatóságának elnöke. Hozzátette, a közel 2100 munkatársat számláló HydraForce közelmúltbeli felvásárlása központi szerepet játszik ebben. „Ezzel nem csupán megháromszoroztuk kompakthidraulika-bevételeinket, hanem a HydraForce kereskedői hálózata az Egyesült Államok piacához is jobb hozzáférést biztosít" – fejtette ki. A mobil munkagépek villamosításával a Bosch Rexroth is új területre lép, amihez a közelmúltban vezette be a piacra eLion teljes körű termékportfólióját – máris számos megrendeléssel a terepjárók gyártóitól. „Pontosan a traktorok, betonkeverők és markológépek villamosítására várt ez az iparág.”
Hasonlóképpen ambiciózus növekedési célokat tűzött ki a fogyasztási cikkek üzleti szektor. A Bosch elektromos kéziszerszámok üzletág 2030-ig – a 10 milliárd eurós határt is átlépve – több mint kétszeresére tervezi növelni árbevételét. Az üzletág már tavaly is mintegy 300 millió euró beruházást hajtott végre olyan programokba, mint például a tartozék-üzletág bővítése, az idén pedig további kilenc számjegyű euróösszegben terveznek beruházásokat. Egyik fókuszpontjuk Észak-Amerika, ez a régió képviseli a világ elektromos kéziszerszámpiacának több mint 40 százalékát. A BSH Hausgeräte szintén erősíti tengerentúli pozícióját, 2024-től például egy új mexikói gyárban hűtőberendezéseket készít majd az észak-amerikai piacok számára.
2022-es pénzügyi év: eredmények üzleti területek szerint
A vállalat legnagyobb üzleti szektora, a mobilitási megoldások jelentősen, 16 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 12,1 százalékkal – 52,6 milliárd euróra növelte árbevételét. Az árbevétel-arányos üzleti eredmény a vártnál jobban alakult, 0,7 százalékról 3,4 százalékra emelkedett. „A tartós félvezetőhiány és az autógyártás csupán kismértékű növekedése ellenére is jelentősen növeltük árbevételünket” – számolt be Forschner. „A Bosch is kénytelen volt árait a megemelkedett költségekhez igazítani.” Az ipari technika üzleti szektor a gépek erőteljes piacának előnyeit élvezhette, árbevétele 13,9 százalékkal – az árfolyamhatások nélkül 11 százalékkal – 6,9 milliárd euróra, míg az árbevétel-arányos üzleti eredmény 9,8 százalékra nőtt. A fogyasztási cikkek üzleti szektor esetében érezhető volt a háztartási gépek és az elektromos kéziszerszámok iránti kereslet intenzív visszaesését, árbevétele azonban ennek ellenére is 1,5 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 1,6 százalékkal – 21,3 milliárd euróra nőtt. Mindezek mellett az oroszországi üzlet fokozatos megszüntetése is negatívan érintette a bevételt. Az árbevétel-arányos üzleti eredmény az előző évi 10,2 százalék után 4,5 százalék lett. Az energia- és épülettechnika üzleti szektor 2022-ben jelentősen, 17,4 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 15,9 százalékkal – 7 milliárd euróra növelte árbevételét, amiben nagy szerepe volt a környezetbarát fűtéstechnika iránti keresletnek. Az árbevétel-arányos üzleti eredmény a 2021-es 5,1 százalék után 2022-ben 6 százalék lett.
2022-es pénzügyi év: eredmények régiók szerint
„A Bosch csoport minden régióban – főként Amerikában – jelentős árbevétel-növekedést könyvelhetett el 2022-ben” – emelte ki Forschner. Észak-Amerikában az árbevétel 25,7 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 12,3 százalékkal – 14,4 milliárd euróra nőtt, míg Dél-Amerikában 26 százalékos – árfolyamhatások nélkül 16,7 százalékos – emelkedéssel elérte az 1,8 milliárd eurót. Európában az árbevétel 7,3 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 9,8 százalékkal – múlta felül az előző évi értéket, és összesen 44,3 milliárd euró lett. Az ázsiai-csendes-óceáni térségben az árbevétel 12,8 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 7,1 százalékkal – 27,7 milliárd euróra emelkedett.
A munkatársak száma 2022-ben: világszerte 18 724 fővel többen
2022. december 31-én a Bosch csoport világszerte 421 338 főt foglalkoztatott, 18 724 munkatárssal többet, mint az előző évben. A létszám minden régióban nőtt, a legnagyobb mértékben Amerikában és az ázsiai-csendes-óceáni térségben. A kutatás-fejlesztés területén dolgozó munkatársak száma 9422 fővel 85 543-ra emelkedett, közülük mintegy 44 ezren a szoftverfejlesztés területén dolgoznak.