Egy új típusú megújuló energia létesítmény akár egy hatalmas, kis szélturbinákból álló fal segítségével is biztosíthatja a jövőben az energiát. Egy norvég cég megkapta a tervezéshez szükséges engedélyt, amely lényegében egy úszó szélerőmű.

a

A Wind Catching Systems (WCS), amely Oslo fővárosán kívül található, kifejlesztette Windcatcher rendszerét, amelyet "úszó szélerőmű-üzemnek" neveznek, több turbina tervezésével.

Ole Heggheim, a cég vezérigazgatója elmondta, hogy a Windcatcher nagyobb modellje 984 láb (körülbelül 300 méter) magas lesz és 1,148 láb (körülbelül 350 méter) széles. Ez a változat 126 egymegawattos turbinát fog használni.

Egy nemrégiben közzétett LinkedIn bejegyzésben a cég közölte, hogy megkapta az Alapelvek Jóváhagyását (AiP) a globális minősítő ügynökségtől, a DNV-től. Heggheim elmondta, hogy ez egy fontos mérföldkő az első kereskedelmi bemutató egység építése felé. Hozzátette, hogy a 40 MW-os modell, amely elnyerte az AiP-t, lesz az első a projekt négy várható egysége közül.

A kis turbinák 2,5-ször több energiát képesek befogni négyzetméterenként a széláramból, mint egy standard háromlapátos turbina, írja az Interesting Engineering. Minden egység egy központi alállomáshoz csatlakozik, amely az elektromosságot a hálózatra továbbítja. Állítólag zöld hidrogén előállítására is képes.

A WCS egy prototípust készít a Windcatcher tervezéséből, amelyhez egy 900,000 dolláros befektetést kapott Norvégia Enova alapjától – amely az ország Klíma- és Környezetvédelmi Minisztériuma tulajdonában van – amelyet 2023 februárjában adtak át. 2022 júniusában a cég bejelentette, hogy stratégiai megállapodást kötött az autóipari óriás General Motors-szal, és befektetést biztosított a GM Ventures-től.

A Windcatcher rendszer célja, hogy csökkentse az úszó szélerőművek költségét 40 - 60 euróra (43 - 65 dollár) megawattóránként. Heggheim elmondta, hogy a turbinák mögötti nagy szerkezetnek vizuális jelzőként kell szolgálnia a madarak számára, és lehetőséget lát arra, hogy érzékelő- és elriasztó rendszereket integráljanak a szerkezetbe.

Az úszó tervezés használata a fixalapúval szemben lehetővé teszi, hogy a rendszert sokkal mélyebb vizekben telepítsék. Nemrégiben arról számoltak be, hogy Kína hatalmas úszó duálrotoros szélturbinája képes energiát termelni akár 300 láb (körülbelül 90 méter) mély vízben és 62 mérföld (körülbelül 100 kilométer) távolságra a parttól.