A technológiai innováció határozza meg a minket körülvevő világot. Formálja azokat az iparágakat, amelyek modern társadalmunk építőköveit alkotják, fejlett automatizálási és digitális megoldások bevezetésével. Bár az ipari automatizálás az 1800-as évekig nyúlik vissza, a technológia igazán az 1950-es és 60-as években indult be, a programozható logikai vezérlők (PLC) feltalálásával. Azóta hosszú utat tettünk meg, és a digitalizáció megjelenésével az ipari folyamatokhoz alkalmazott szoftverek is lendületet kaptak.
Illusztráció: iStock
Az ipari automatizálás elsősorban hardverre épült. A múlt automatizálási megközelítései azonban nem kompatibilisek az ipari vállalatok adatvezérelt jövőjével. A mai üzemeltetők nagyobb hatékonyságot, kevesebb leállást és alacsonyabb működési költségeket keresnek, ami a szoftverdefiniált ipari automatizálás (SDIA) technológiák iránti igényt eredményezte.
A szoftverdefiniált ipari automatizálás dekódolása
Mielőtt elemeznénk a szoftverdefiniált ipari automatizálás fogalmát, lépjünk egy lépést hátra, és értsük meg, hogyan kapcsolódik az Internet of Things (IoT) az ipari automatizáláshoz. Az ipari automatizálás több rétegű hálózatokból áll, L1-től L4/L5-ig. Ezeknek a rétegeknek mindegyike hardveralapú rendszereket tartalmaz, amelyek hálózatokon keresztül kapcsolódnak egymáshoz. Ezek a hardvercentrikus rendszerek fix funkcióval és korlátozott alkalmazkodóképességgel rendelkeznek. Bármilyen változtatás, például egy programozható logikai vezérlő (PLC) vagy egy elosztott vezérlőrendszer (DCS) módosítása hatalmas változást jelent, gyakran kihívást jelentve a szervezetek számára.
Ráadásul az automatizálási rendszerek gyakran elkülönülten működnek, ami megnehezíti az integrációt és az adatok megosztását. Az SDIA technológiákkal azonban ezek a fizikai eszközök intelligens rendszerekké alakulnak át. Például egy PLC egy egyszerű PLC-ből intelligens PLC-vé alakul át szoftveralapú automatizálás, mesterséges intelligencia (AI), beleértve a generatív AI alkalmazásával. Egyszerűen fogalmazva, a fizikai világ műveletei egymással integrálódnak a legmodernebb szoftvertechnológiák erejével.
Az ipari rendszerek szoftveralapúvá válásával a termelés skálázása könnyebbé válik, nagyobb alkalmazkodóképességgel és rugalmassággal. A szoftvervezérelt rendszerek, mint a PLC-k és az 800xA elosztott vezérlőrendszerek (DCS) már most is támogatják számos ipari műveletet világszerte. A szoftver előnyben részesítése a hardverrel szemben optimalizálja a termelékenységet és javítja az üzem teljesítményét, miközben lehetővé teszi az üzemeltetők számára, hogy adatvezérelt döntéseket hozzanak.
A felhőalapú számítástechnika megjelenésével az SDIA határtalan lehetőségeket kínál. A hagyományos hardverrendszerekben megosztott információk egy adott üzemben vagy egységben mostantól világszerte feldolgozhatók és hozzáférhetők, így fenntarthatóbbá téve a megoldást.
Továbbá, amikor új szoftver vagy mesterséges intelligencia (AI) képességek jelennek meg, a szoftveralapú DCS és PLC rendszerek egyszerű frissítéssel is bővíthetők, anélkül, hogy az egész rendszert ki kellene cserélni. Ez jelentős idő- és költségmegtakarítást eredményez a szervezetek számára.
Út a jövő felé
Az ipari vállalatok modern életmódunk gerincét alkotják, beleértve a bányászatot, az olaj- és gázipart, valamint az élelmiszer- és italgyártást. A növekvő népesség és piaci kereslet mellett a folyamatok optimalizálása elengedhetetlen a magas minőségű áruk és szolgáltatások biztosításához. Az SDIA technológiák bevezetése prioritássá válik a különböző iparágak szervezetei számára. Azonban az elfogadás először a folyamatiparban, mint például a bányászat, élelmiszer- és italgyártás, papír- és cellulózipar, valamint a fémipar területén fog megvalósulni, mivel ezekben az ágazatokban a termelési ciklusok rövidebbek és adagokban történnek. Ilyen esetekben a szoftverbeágyazás a műveletek optimalizálására egyszerűbb lesz.
Egy másik iparág, amely követni fogja a példát, az energiapiar, amely mindennapi életünk víz-, villamosenergia- és szállítási szükségleteit biztosítja.
Az ipari innováció fejlődésével a szoftverek egyre fontosabb szerepet kapnak az automatizálási folyamatok meghatározásában. Ezenkívül az ipari vállalatok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a fenntartható működés fejlesztésére és az energiafogyasztás csökkentésére, mivel egyre intenzívebbé válnak a nettó zéró kibocsátás eléréséről folytatott viták. A szoftvervezérelt automatizálás segíti a szervezeteket abban, hogy fenntarthatóbbá váljanak, optimalizálva folyamataikat és csökkentve a karbantartási költségeket, miközben lehetővé teszik számukra, hogy adatvezérelt döntéseket hozzanak.