A Schneider Electric, a világ legfenntarthatóbb vállalata és az energiamenedzsment, valamint az automatizáció digitális átalakításának vezetője, együttműködést kötött a GR3N nevű polietilén-tereftalát (PET) vegyi újrahasznosítóval az első nyílt automatizációs rendszer létrehozására a fejlett műanyag-újrahasznosítási ipar számára.
A világ műanyaghulladékának 50%-a szemétlerakókba kerül, és mindössze 9%-át hasznosítják újra. A GR3N kifejlesztette a MADE nevű, mikrohullámú depolimerizációs megoldást, amely lebontja a PET-et annak kémiai alapegységeire, amelyek újra kombinálhatók, így új PET granulátumok állíthatók elő csomagolási és textilipari felhasználásra, amelyek minősége az eredeti műanyagéval megegyező. Ez a technológia lúgos hidrolízisen alapul, és képes több szennyeződést kezelni a jelenlegi megoldásokhoz képest.
2024 márciusában a GR3N sikeresen bemutatta a MADE technológiát és a Schneider Electric nyílt automatizációs technológiájának, az EcoStruxure Automation Expertnek az erejét olaszországi bemutatóhelyén. A MADE üzem a tervezett első ipari léptékű létesítmény technológiáinak alkalmazását előzi meg, amelyet Spanyolországban fognak telepíteni, és várhatóan évi több mint 40.000 tonna PET-hulladékot fog feldolgozni. A GR3N saját újrahasznosítási folyamatának moduláris felépítése lehetővé tette, hogy a MADE legyen az első műanyag-újrahasznosító üzem, amely a Universal Automation által kezelt, az IEC 61499 szabványon alapuló megosztott automatizációs futtatókörnyezetet alkalmazza.
A szoftverrel meghatározott automatizációs rendszer elválasztja a hardvert a szoftvertől, lehetővé téve, hogy az eszközök és berendezések szabadon kapcsolódjanak az architektúra rétegei között, függetlenül a gyártótól. Ez az ipari műveletek digitális gerinceként működik az üzemben, megteremtve az alapot a megalapozottabb döntésekhez. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a MADE technológiai bemutatóként szolgáljon az új generációs automatizációs rendszerekhez, ahol az OT és IT összefonódása új lehetőségeket nyit a működésmenedzsment és az adat elemzés terén.
„A szoftvervezérelt automatizációval és a hardverfüggetlenséggel sikerült csökkentenünk a kockázatokat és tovább fejlesztenünk technológiánkat” – mondta Fabio Silvestri, a GR3N marketing és üzletfejlesztési vezetője. „Gyorsan újra tudtuk konfigurálni rendszereinket, ha hatékonyságnövelési lehetőséget láttunk, miközben a rendszer hardverfüggetlen jellege miatt elkerültük az ellátási lánc problémáit. Ez az, amire szükség van ahhoz, hogy a fejlett műanyag-újrahasznosítás valósággá váljon nagy léptékben.”
Az EcoStruxure Automation Expert moduláris, független természetének köszönhetően a GR3N kiválaszthatta az optimális technológiát a bemutatóüzemhez, és könnyen méretezhette új helyszínekre. Az előnyök közé tartoznak:
- Ipari skálázhatóság: jelentősen csökkenti a befektetési kockázatot a GR3N technológiájának az első ipari méretű (FOAK) üzem irányába történő bővítése során, miközben új lehetőséget kínál a szellemi tulajdon védelmére, mint folyamatengedélyező.
- Rugalmas tervezés: a szállító- és hardverfüggetlen rendszer lehetővé tette a GR3N számára, hogy a lehető legjobb megoldást tervezze meg anélkül, hogy a beszállítói függőség korlátozná, vagy az ellátási lánc problémái hatással lennének rá.
- Tervezési idő és piacra jutási idő csökkentése: a vezérlőszoftver moduláris felépítése, amelyet a teljes üzem életciklusán átívelő digitális folytonosság támogat, és az automatizálásra összpontosító döntéshozatal már a tervezési szakaszban történik, 40%-kal csökkenti az emberi hibákat a fejlesztés során.
- Vezérlés egyszerűsítése: a szállítói függetlenség lehetővé teszi a vezérlők elosztását vagy központosítását az igényeknek megfelelően.
- Új lehetőségek: az OT/IT integráció új lehetőségeket kínál a hatékonyság és az optimalizálás terén a teljes értékláncban, köszönhetően a fejlett adatelemzési technikák zökkenőmentes beépítésének.
- Költségcsökkentés: az automatizálás szoftveresen definiált megközelítése várhatóan 30%-kal csökkenti a tervezési költségeket.
- Új generációs munkaerő: olyan rendszerekkel vonzza a következő generációs munkavállalókat, amelyek hasonlóak az IT rendszerekhez.
A globális műanyagkereslet várhatóan 2060-ra megháromszorozódik, és előrejelzések szerint az óceánokban található műanyag mennyisége meghaladja a halakét. A kereslet kielégítése és a szennyezés csökkentése, miközben 2050-re elérjük a nettó zéró kibocsátást, a fogyasztási modell forradalmasítását igényli.
A GR3N és a Schneider Electric közötti együttműködés, amely egy egyetértési megállapodás aláírásával kezdődött, lehetővé teszi a vegyi újrahasznosító vállalat számára, hogy gyorsan és költséghatékonyan terjeszkedjen új helyszínekre. A megoldás várhatóan 2027-re éri el az ipari méreteket egy 35-40 kta kapacitású üzem megépítésével, amely magában foglalja az előkezelést, a depolimerizációt és a repolimerizációt.
„Az emberek évente körülbelül 460 millió tonna műanyagot állítanak elő, amelynek körülbelül 70%-a hulladéklerakókba kerül vagy nem megfelelően kezelik” – mondta Christophe de Maistre, a Schneider Electric ipari automatizálási részlegének Energia és Vegyipari elnöke.
„Ha túl akarjuk lépni a műanyaghulladék problémáját, bizonyos alapelveket be kell tartanunk. Látni kell az integrációt a teljes termékciklus során, a modularizációt a mérnöki folyamatok optimalizálása és szabványosítása érdekében, valamint a szoftver által definiált automatizálási megoldásokat, amelyek méretezhetőséget biztosítanak, áttörik a silókat, és átjáróként szolgálnak a fejlett elemzésekhez. Ez a projekt a GR3N-nel mindezeket az alapelveket demonstrálja, javítva a megoldások rugalmasságát, méretezhetőségét és hatékonyságát, lehetővé téve, hogy ipari méretekre növekedjenek.”
A Schneider Electricről
A Schneider célja, hogy hatást gyakoroljon azáltal, hogy mindenkit képessé tesz arra, hogy a legtöbbet hozza ki energiáinkból és erőforrásainkból, áthidalva a fejlődést és a fenntarthatóságot. A Schneidernél ezt úgy hívjuk, hogy „Life Is On”.
Küldetésünk, hogy megbízható partnerek legyünk a fenntarthatóság és a hatékonyság terén.
Globális ipari technológiai vezetők vagyunk, akik világszínvonalú szakértelmet kínálnak a villamosítás, az automatizálás és a digitalizálás terén az intelligens iparágakban, ellenálló infrastruktúrában, jövőbiztos adatközpontokban, intelligens épületekben és intuitív otthonokban. Mélyreható szakértelmünknek köszönhetően integrált, teljes életciklusú mesterséges intelligencia által támogatott ipari IoT-megoldásokat kínálunk összekapcsolt termékekkel, automatizálással, szoftverekkel és szolgáltatásokkal, hogy digitális ikerpárokat szállítsunk, amelyek lehetővé teszik ügyfeleink számára a nyereséges növekedést.
Emberek vezette cég vagyunk, több mint 150 000 kollégával és több mint egymillió partnerből álló ökoszisztémával, több mint 100 országban működünk, hogy közel legyünk ügyfeleinkhez és érdekelt feleinkhez. Minden tevékenységünkben elfogadjuk a sokszínűséget és a befogadást, vezérelve egy fenntartható jövő kialakítását mindenki számára.
A GR3N-ről
A GR3N egy innovatív eljárást fejlesztett ki, amely a mikrohullámú technológia alkalmazásán alapul a lúgos hidrolízisre, gazdaságilag életképes megközelítést kínálva a polietilén-tereftalát (PET) újrahasznosítására, lehetővé téve az ipari megvalósítást.
A GR3N eljárás gazdaságilag fenntartható és iparilag életképes, mivel bármilyen típusú PET- és poliészter műanyagot két alapvető összetevőjére (TPA és MEG monomerekre) bont, amelyeket újra össze lehet szerelni, hogy szűz minőségű műanyagokat állítsanak elő, lehetővé téve a végtelen újrahasznosítási ciklusokat. Ez az új eljárás forradalmasíthatja a PET újrahasznosítását világszerte, és hatalmas előnyökkel jár mind az újrahasznosítási ipar, mind a teljes poliészter értéklánc számára. A vállalat célja, hogy a világ vezető újrahasznosított PET- és poliészterszállítójává váljon, kielégítve a szűz műanyagok iránti globális igényt, és egy valóban körkörös megközelítést indítson el a műanyag újrahasznosítás terén. A GR3N a PETCORE Europe, a Chemical Recycling Europe és az Accelerating Circularity tagja.