A lítium-ion akkumulátorok újrahasznosítási projektjeinek lassulása 2024-ben a globális berendezésértékesítés csökkenéséhez vezetett. Az alapanyagárak 2023 közepén kezdődött csökkenése, valamint az akkumulátorgyárak bővítésének lassulása jelentősen visszafogta az újrahasznosítási kapacitás növekedésének ütemét. Mivel az újrahasznosító berendezések piaca szorosan kapcsolódik az új újrahasznosítási kapacitások fejlődéséhez, ezt a piacot is negatívan érintette a lassulás. A közép- és hosszú távú kilátások azonban továbbra is pozitívak. A lítium-ion akkumulátorok iránti kereslet folyamatosan növekszik, főként az elektromos járművek és az energiatárolási piacok miatt, miközben egyre több támogató szabályozás és politika lép életbe. Ennek köszönhetően az újrahasznosítási projektek piaca stabilizálódott, előkészítve a terepet az akkumulátor-újrahasznosító berendezések értékesítésének tartós növekedéséhez.

1Illusztráció: iStock

Az ázsiai és csendes-óceáni térség (APAC) vezeti a globális piacot

2024-ben a globális lítium-ion akkumulátor újrahasznosító berendezések piaca a 2023-as körülbelül 1,7 milliárd dollárról nagyjából 1,5 milliárd dollárra csökkent. Előrejelzések szerint 2029-re a piac mérete eléri a 4,5 milliárd dollárt, ami 2024 és 2029 között 24,5%-os éves összetett növekedési ütemet (CAGR) jelent.

Régiós szinten az ázsiai és csendes-óceáni térség (APAC) a legnagyobb akkumulátor-újrahasznosító berendezések piaca, 2024-ben a globális értékesítések körülbelül 80%-át adva. Ennek fő oka Kína hatalmas újrahasznosítási kapacitásbővítése. Az APAC régióban az újrahasznosító berendezések piaca várhatóan 25,1%-os CAGR-rel fog növekedni 2024 és 2029 között, és 2029-re eléri a 3,69 milliárd dollárt. Európa, a Közel-Kelet és Afrika (EMEA) régiója ugyanezen időszak alatt 24,7%-os CAGR-rel bővül, elérve a 440 millió dolláros piacméretet. Az amerikai kontinens várható éves növekedése 18,9%, és az újrahasznosító berendezések piaca 2029-re 380 millió dolláros méretet érhet el.

2

Piaci széttagoltság és vezető szereplő hiánya

A lítium-ion akkumulátorok újrahasznosítási folyamata számos berendezést igényel, beleértve az akkumulátortesztelő rendszereket, az akkumulátorcsomagok szétszerelési rendszereit, valamint az előfeldolgozási szakaszban használt aprító és válogató berendezéseket. Ezen kívül az utófeldolgozási szakaszban reaktorok, szűrőrendszerek, MVR párologtató rendszerek, extrakciós rendszerek, kristályosító rendszerek és szárítóberendezések is alkalmazásra kerülnek. Az újrahasznosító berendezések piaca továbbra is meglehetősen széttagolt. A lítium-ion akkumulátorgyártó berendezések piacával ellentétben, ahol már megjelentek az integrált piacvezetők, az újrahasznosító berendezések szektorában még nem alakult ki domináns szereplő. A piaci környezet még formálódik, és a szektor teljes potenciálja még nem realizálódott.

A berendezésgyártó cégek szempontjából a folyamatban általános célú berendezések is használhatók, ami lehetőséget nyitott a hagyományosan a gyógyszeripari és vegyipari szektorban működő gyártók számára, hogy belépjenek az akkumulátor-újrahasznosítási piacra. Például a kínai AGT és Jingjin Equipment, amelyek MVR párologtató rendszereket gyártanak, az újrahasznosítási szektorban is egyre nagyobb szerepet kapnak. Emellett néhány nagy akkumulátor-újrahasznosító vállalat, például a Miracle Automation, elkezdett saját újrahasznosító berendezéseket fejleszteni. Egyes gyártók integrált megoldásokat kínálnak az előfeldolgozási szakaszban, míg mások olyan teljeskörű megoldásokat dolgoznak ki, amelyek az akkumulátormodulok szétszerelésétől kezdve a kisütésen át az aprításig és válogatásig minden folyamatot lefednek.

Mivel Kína a világ legnagyobb akkumulátor-újrahasznosítási piaca, az új gyártókapacitások gyors növekedése egyre magasabb követelményeket támaszt a hatékonyság és a biztonság terén. Az előfeldolgozási szakaszban az „rugalmas szétszerelés” egyre nagyobb szerepet kap, ami új lendületet ad az akkumulátor-újrahasznosítás és az újrahasznosító berendezések piacának magas minőségű fejlődéséhez. Az utófeldolgozási szakaszban – a jelenlegi hidrometallurgiai technológia magas energiafogyasztásának és bonyolult szennyvízkezelési problémáinak kezelésére – egyes vállalatok energiatakarékos módszereket alkalmaznak, például alacsony hőmérsékletű folyamatokat és hővisszanyerési technológiákat. Néhány cég alternatív technológiai utakat is kutat, például bio-metallurgiai eljárásokat.

Jövőbeli kilátások

A jövőben a piacon különböző metallurgiai technikák integrációja valószínű, ami hatékonyabb és környezetbarátabb akkumulátor-újrahasznosítási megoldásokat eredményezhet. Az automatizált, intelligens és zöld újrahasznosítási megoldások növekvő népszerűsége miatt azok a vállalatok, amelyek technológiai vezetők és képesek az ipari lánc integrációjára, jobb helyzetben lesznek a piaci változások és technológiai kihívások kezelésére. Ezek a cégek várhatóan versenyelőnyre tesznek szert, és domináns szerepet tölthetnek be a gyorsan növekvő piacon.