A közelgő HANNOVER MESSE kiállításon 11 vállalat közösen mutatja be a "Battery Cell Production" projektet. A Bosch Rexroth, DBR77, EDAG, FANUC, Fraunhofer FFB, IBG, KEYENCE, LENZE, Mybotshop, SCHUNK és Vision Lasertechnik egy modellgyártási folyamaton keresztül szemlélteti, hogyan lehet a robotizált akkumulátorcellák és akkumulátorcsomagok gyártását skálázni és optimalizálni az elektromos járművek számára.

1Forrás: Hannover Messe

A "Battery Use Case" projekt bemutatja, hogyan működnek együtt különböző technológiák a gyártási folyamatok skálázhatósága, az erőforrás-hatékonyság növelése, a karbonsemlegesség előmozdítása és a fenntartható értékláncok kialakítása érdekében. Az egyre növekvő összetettség és a magas áteresztőképesség és minőség iránti igények miatt egyre nagyobb szükség van az automatizált gyártási rendszerek különböző partnermegoldásainak integrálására. A kiállítók együttműködésen alapuló megközelítése a jövőbe mutató irányt jelöli ki.

A felhasználási eset egyedi gyártási szakaszokat tartalmaz. A közbenső lépéseket digitális ikrek és VR-technológia segítségével jelenítik meg. Évről évre további kiállítók és élő gyártási szakaszok kerülnek bemutatásra, hogy szemléltessék a résztvevő vállalatok innovációs potenciálját a cella- és csomaggyártás terén.

Az itt megszerzett tudás és tapasztalat számos más ipari gyártási folyamatra is átültethető, ahol a nagy pontosság és minőség elengedhetetlen. A partnerek közötti együttműködés eredményeképpen olyan koordinált modellek jönnek létre, amelyek összekapcsolják a különböző technológiákat és gyártási folyamatokat. Ez új lehetőségeket nyit a hatékonyabb és rugalmasabb termelés számára számos iparágban.

Az akkumulátorgyártás követelményei folyamatosan változnak. A gyártási folyamatoknak rugalmasabbá, átláthatóbbá és intelligensebbé kell válniuk. A kiállító partnerek olyan innovációkat szállítanak, amelyek a jövőben szükséges agilitást és sebességet biztosítják. Minden komponens, modul és rendszermegoldás nyílt interfészeken alapul, és optimális hálózatba kapcsolásra tervezték. Ez csökkenti az automatizációs projektek összetettségét, miközben növeli a rendszerek általános termelékenységét és rendelkezésre állását. Ugyanakkor a rugalmas bővítési lehetőségek széles körű alkalmazhatóságot biztosítanak.

Az elektromobilitás kulcstechnológiának számít a hosszú távú kibocsátáscsökkentéshez, és ezáltal egy fenntarthatóbb jövőhöz. A Német Autóipari Szövetség (VDA) szerint a világon eladott autók közel egyötöde ma már elektromos hajtású. Ennek eredményeként az elektromos járművek (EV-k) akkumulátorai kulcsszerepet játszanak, mivel lehetővé teszik az üzemanyag-alapú és magas kibocsátású energiaforrásokról az alacsonyabb kibocsátású alternatívákra való fokozatos átállást.

Az energiaköltségek emelkedése és az erőforrások megőrzésének szükségessége miatt az energiafogyasztás csökkentése a gyártásban kulcsfontosságú kérdéssé vált. Az energiahatékony gyártási folyamatok hozzájárulnak az üzemeltetési költségek csökkentéséhez és a környezetvédelemhez. A Hannover Messe kiállításon a Lenze olyan megoldásokat mutat be a szállítószalag-technológia terén, amelyek elengedhetetlenek az energiahatékony és megbízható anyagáramlás biztosításához az akkumulátorgyártásban. Ezek a hajtásrendszerek lehetővé teszik az alapanyagok és késztermékek pontos és megbízható szállítását a gyártósoron belül. A Lenze továbbá olyan gépeket és rendszereket lát el vezérlőrendszerekkel és szervohajtásokkal, amelyek a robotok gyártási folyamatokban való alkalmazását segítik elő, teljes integrációt és skálázhatóságot biztosítva az automatizációs rendszerek nyílt interfészeinek köszönhetően.

Az intralogisztika egyre nagyobb jelentőséget kap az egyre növekvő termékválaszték és a termelésben elvárt rugalmasság miatt. Az IBG által fejlesztett automatizált vezető nélküli járművek (AGV-k) úttörő megoldásokat kínálnak különféle logisztikai feladatokra. Moduláris kialakításuknak köszönhetően rugalmasan alkalmazkodnak az egyedi követelményekhez, és zökkenőmentesen integrálhatók a meglévő hardver- és szoftverkörnyezetekbe. A közös felhasználási esetben az IBG egy innovatív mobil robotikai alkalmazást mutat be, amely ötvözi a bevált AGV-technológiát egy kollaboratív robottal. Rendszerintegrátorként az IBG testreszabott, automatizált összeszerelési és tesztelési rendszereket fejleszt különféle iparágak és feladatok számára.

Az akkumulátor-újrahasznosítás és az ehhez kapcsolódó nyersanyag-visszanyerés egyre nagyobb jelentőséget kap a nyersanyagok iránti gyorsan növekvő kereslet és az olyan szabályozási követelmények miatt, mint az EU akkumulátorszabályozása. A meglévő lítium-ion akkumulátor-újrahasznosítási kapacitások többsége jelenleg Kelet-Ázsiában, különösen Kínában található, bár Európában is épülnek ilyen kapacitások. A Bosch Rexroth moduláris megoldáscsomagjával lehetővé teszi a használt járműakkumulátorok diagnosztizálásának, lemerítésének és szétszerelésének automatizálását, ezzel is elősegítve az újrahasznosítási folyamatokat.

A HANNOVER MESSE-ről

A HANNOVER MESSE a világ vezető ipari kiállítása. A mérnöki, villamos és digitális iparágak, valamint az energiaszektor kiállító vállalatai az "Ipari transzformáció" fő téma alatt mutatják be a jelen és jövő gyártási és energiamegoldásait. A 2025-ös kiállítás fő területei a Smart Manufacturing, Digital Ecosystems, Energy for Industry, Compressed Air & Vacuum Technology, Engineered Parts & Solutions, Future Hub és International Trade & Investment lesznek. A programot egy 1600 előadót felvonultató konferenciasorozat egészíti ki. A következő kiállítás 2025. március 31. és április 4. között lesz Hannoverben. A partnerország Kanada.