Az üreges betongömbökből álló szivattyús tározó első működő modelljét a Boden-tóban vizsgálják. A tervezők becslése szerint egy 700 méter mélyre telepített üreges gömb mintegy 20 MWh áramot tudna tárolni.
A helyzeti energia a kulcs – fotó: Fraunhofer IWES
November elején kezdődött a tesztelése annak az újfajta energiatárolónak a tesztelése, mely az áram tárolását üreges, víz alá süllyesztett betongömbök segítségével oldaná meg. Az új technológiával az Alpok lábánál, az Ausztria, Németország és Svájc határán fekvő Boden-tóban kísérleteznek.
A vízi telepítésű szivattyús tározó lényege, hogy a 30 méter átmérőjű betongömbökből áramfelesleg esetén kiszivattyúzzák a vizet, majd ha pedig később áramra lenne szükség, akkor ismét beengedik a vizet, mely beáramlás közben meghajtja az áramot fejlesztő turbinákat, ez által visszanyerve a kiszivattyúzáskor elhasznált – így már mondhatjuk, hogy "átkonvertált" – energiát. A technológia a várakozások szerint remekül együtt tudna működni a megújuló erőforrásokra támaszkodó rendszerekkel.
A Boden-tóban, Überling településtől nem messze elkezdődött tesztsorozat jelenleg egy 1:10 arányú modellel zajlik. A Fraunhofer Társaság Szélenergiai és Rendszertechnológiai Intézetének munkatársai 100 méter mélységbe engedték le a tizedére kicsinyített, azaz 3m átmérőjű gömböket, melyeken négy hétig fogják vizsgálni a rendszer működését.
„Különböző teszteket végzünk, hogy megvizsgáljuk a szerkezettel, a telepítéssel, a meghajtás és az elektromos rendszer méretezésével, az üzemeltetéssel és szabályozással, az állapotfelügyelettel, valamint a teljes rendszer dinamikus modellezésével és szimulációjával kapcsolatos kérdéseket” –részletezte a kísérlet menetét Matthias Puchta, a Fraunhofer IWES kutatója.
A működési elv – ábra: Hochtief Solutions
A kísérlet eredményéből többek között azt szeretnék megtudni, hogy az európai tengerpartok mely szakaszain és milyen vízmélységben működne legjobban a szerkezet. „Annyi bizonyos, hogy a koncepció csak mintegy 600–800 m-es vízmélységtől lesz gazdaságilag megtérülő” – nyilatkozta Jochen Bard, az IWES részlegvezetője. A tervezők becslése szerint egy 700 méter mélyre telepített üreges gömb mintegy 20 MWh áramot tudna tárolni.
„Komoly lehetőség van a tengeri szivattyús tározórendszerek használatára a tengerparti helyszíneken, például Norvégia partjainál, de Spanyolország, az USA és Japán is nagy potenciállal rendelkezik. A jelenleg rendelkezésre álló technológia alkalmazásával gömbönként 20 MWh tárolási kapacitást számolva világszinten 893000 MWh összes tárolási kapacitást remélünk” – összegezte a kilátásokat Bard.