A cég által az MTI-hez eljuttatott eredménybeszámoló szerint 2019 első háromnegyed évében az adó- és kamatfizetés, valamint értékcsökkenés előtti eredmény (EBITDA) a kőolaj árának átlagos csökkenése miatt 2,2 milliárd kunát (96,9 milliárd forint) tett ki.

Az INA horvát olajipari vállalat bevétele az idei első háromnegyed évben elérte a 16,55 milliárd kunát (729,5 milliárd forint), ami 2 százalékkal több, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A nettó nyereség 36 százalékkal csökkent, és egyszeri tételek nélkül 679 millió kunát (29,9 milliárd forint) tett ki.

Egy ideje sok a feszültség az INA körül – fotó: INA

A pozitív eredmény az eladásból származó nagyobb bevétel, a kedvező piaci környezet, a rijekai finomítóban készült fehéráruk (benzin, petróleum, gázolaj) arányának bővülése és a javuló üzleti szolgáltatás következménye – húzták alá. A kiskereskedelemből származó bevételek 3 százalékkal nőttek a horvátországi piacnak köszönhetően, amelyhez még hozzájárult a montenegrói hálózat bővítése.

A közlemény szerint az első kilenc hónapot az intenzív befektetések jellemezték. Az INA nagyberuházásai 69 százalékkal nőttek az előző év ugyanezen időszakához képest, és 1,54 milliárd kunát (67,8 milliárd forint) tettek ki. A nettó adósság 3,03 milliárd kunát (133,5 milliárd forint) ért el: az adósság és a tőke aránya 21 százalékon állt a harmadik negyedév végén.

Fasimon Sándor, az INA igazgatótanácsának elnöke elmondta: az első kilenc hónap intenzív befektetései kezdik meghozni gyümölcsüket. Az összbefektetések elérték az 1,5 milliárd kunát, amelyek többnyire Horvátországra irányultak. Befejeződött a rijekai finomító nagyjavítása, amely egyike volt a legnagyobbaknak a vállalat történetében. A fejlesztések eredménye jól látható a termelési struktúrában, aminek következménye a jövedelmező fehéráruk arányának bővülése.

A fejlesztések a jövőbeli projektek révén folytatódnak a R&M Új irány 2023. program keretén belül, amelynek az a célja, hogy hosszú távon biztosítsa a fenntartható és nyereséges működést – hangsúlyozta. Hozzátette: növelték aktivitásukat a kutatás és a termelés területén Egyiptomban, amelynek eredményeként 23 százalékkal nőtt a kőolaj-kitermelés ebben országban. Ez – a horvát olajkutak folyamatos javításával – jelenleg stabilizálta a szénhidrogén- termelést, annak természetes hanyatlása ellenére – fűzte hozzá.

Bár a teljes eredményt  negatívan befolyásolta a külső környezet, az INA kihasználta a piaci körülményeket – jelezte Fasimon Sándor. Bosznia-Hercegovinában az eladás 18 százalékkal nőtt, még a finomítói termékek eladása stabil maradt, és több mint 3,1 millió tonnát tett ki. Kiemelte ugyanakkor, hogy a termelés csökkenése a rijekai finomító nagyjavítása, valamint a kedvezőtlen környezet miatt valamelyest csökkent ugyan, de az EBITDA és a többi mutató stabil maradt.

"Az összbevétel továbbra is erős, és 2 százalékos növekedést ért el, ami jó kilátásokkal kecsegtet 2019 végére" – húzta alá. Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban. A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona.