A regionális együttműködés kiterjesztéséről állapodtak meg a résztvevő országok és az Európai Bizottság képviselői a közép- és délkelet-európai gázpiaci összeköttetések létrehozásával foglalkozó munkacsoport csütörtöki miniszteri ülésén Bukarestben.
A résztvevők a tavalyi budapesti ülésen született döntést megerősítve egyetértési megállapodást fogadtak el az együttműködés kiterjesztéséről a villamos energia, a megújuló energiaforrások és az energiahatékonyság területeire – tájékoztatta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az MTI-t. A tárca közleménye szerint Aradszki András, az NFM energiaügyért felelős államtitkára az ülésen emlékeztetett, hogy Magyarország a villamos energiát tekintve a kötelező uniós célszámot messze meghaladva jó összeköttetésekkel rendelkezik a szomszédos országokkal.
A delegációvezető szükségesnek nevezte a kiemelt infrastruktúra-projektek mielőbbi megvalósítását, mivel azok a határkeresztező átviteli kapacitások fejlesztésén keresztül hozzájárulnak a piaci integráció erősítéséhez és a közép-kelet európai villamosenergia-piacok jobb működéséhez. A magasabb fokozatba lépő regionális piac-összekapcsolás javítja a villamosenergia-kereskedelem hatékonyságát is.
Képünk illusztráció – fotó: pixabay.com
Az államtitkár a nyugat-balkáni országok és a velük szomszédos uniós tagállamok közös érdekeként említette az ellátásbiztonság erősítését. Kiemelte, Magyarország támogatja a nyugat-balkáni regionális villamosenergia-piac fejlesztését, amely eredményesen segítheti a piacok összekapcsolását és az országok átviteli hálózati rendszerirányítói közötti szorosabb együttműködést a határon átnyúló energiakereskedelem kiegyensúlyozásában.
Magyarország az érintett uniós tagállamokkal – Bulgáriával, Görögországgal, Horvátországgal, Olaszországgal és Romániával – együtt szorgalmazza a regionális villamosenergia-piac fejlesztését és az ezt szolgáló, más jövőbeli együttműködések keretének létrehozását. Az ülés résztvevői elfogadták a regionális földgázpiaci integráció és a földgáz-kereskedelem javítását célzó aktualizált akciótervet is. Az ellátásbiztonság javításában és a diverzifikációt elősegítő projektek megvalósításában nélkülözhetetlen a regionális együttműködés erősödése – emelte ki Aradszki András a közlemény szerint.
Magyarország számára továbbra is prioritás a román-magyar határkeresztező földgázvezeték kétirányúsítása. A projekt megvalósulásával új, a közeljövőben várhatóan meginduló román fekete-tengeri földgáz-kitermelésből és a Déli Gázfolyosó irányából származó földgázforrások válnak elérhetővé – közölte az NFM.
A 2015-ben létrejött CESEC munkacsoport célul tűzte ki a közép- és délkelet-európai gázpiacok összekapcsolásához, a gázrendszer ellenálló képességének növeléséhez szükséges projektek, összeköttetések beazonosítását, értékelését és a leghasznosabb projektek végrehajtásának felgyorsítását. A kezdeményezésben az uniós tagállamok közül Ausztria, Bulgária, Görögország, Horvátország, Magyarország, Olaszország, Románia, Szlovákia és Szlovénia, az Energiaközösség szerződő felei közül pedig Albánia, Bosznia-Hercegovina, Macedónia, Moldova, Szerbia és Ukrajna vesz részt.